Diyanet'in ilk 'tüp bebekleri'

Diyanet'in ilk 'tüp bebekleri'.12879
  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük ilgi gören tüp bebek merkezi işletmesine Diyanet İşleri Başkanlığı da katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Burhan Dağ 42 yaşında baba olmanın mutluluğunu yaşıyor. Doğan ikizlere Hümeyra ve Derya ismi verildi.

Türkiye Diyanet Vakfı'na bağlı Özel 29 Mayıs Hastanesi geçen yıl tüp bebek ünitesi kurmuştu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından hizmete açılan ünitenin ilk tüp bebekleri dünyaya geldi. Samsun'da görev yapan imam Burhan Dağ ile ev hanımı Ayşe Dağ normal yollardan çocuk sahibi olamayınca 29 Mayıs Hastanesi'ne Tüp Bebek Merkezi'ne başvurdu. Merkezde tedaviye alınan çiftin ilk denemesinde başarı sağlandı. Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan Ayşe Dağ Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ikiz bebek dünyaya getirdi. Diyanet'e bağlı Özel 29 Mayıs Tıp Merkezi Tüp Bebek Ünitesi'nin ilk bebeklerine Hümeyra ve Derya isimleri verildi.

42 yaşında baba olmanın sevincini tadan Burhan Dağ, "Allah, çocuk özlemi çeken tüm ailelere bu duyguyu yaşatsın." dedi. Anne Ayşe Dağ da "Bu mutluluğu anlatmak için kelimeler yetersiz kalır." dedi.

29 Mayıs Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Birgül Gürbüz ise yeni açtıkları birimin ilk bebeğinin dünyaya gelmesinin kendilerini de çok mutlu ettiğini söyledi. Türkiye'de tahminlere göre evli çiftlerin yüzde 15'i kısırlık sorunu yaşıyor. Bunlardan yaklaşık yarısının çocuk sahibi olabilmesi için tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemlerine başvurması gerekiyor. 2005 yılında tüp bebek masraflarının da sosyal güvenlik kapsamına alınmasıyla birlikte tüp bebek tedavisi yaptıranların sayısı büyük ölçüde arttı. Türkiye genelinde tüp bebek merkezlerinin sayısı 80'i geçerken bu yöntemle dünyaya gelen bebek sayısı ise yılda 20 bini geçiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious