Diyanet'in sahte peygamber uyarısı

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er, kamuoyunda 'sahte peygamber' olarak bilinen olayın, dini bilgi eksikliğinden kaynaklandığıın belirterek vatandaşlara adres gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er, kamuoyunda ''sahte peygamber'' olarak bilinen olayın, doğru dini bilgi eksikliğinden kaynaklandığını belirterek, ''Vatandaşlarımız, müftülüklere ve cami görevlilerine başvurarak İslamın gerçek bilgisini öğrensinler'' dedi.

Er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlam dini bilgiye sahip olmayan vatandaşların, mitolojik unsurlarla karışık bu tür olaylara itibar ettiğini söyledi.

Kişilerin dini bilgilerini geliştirip, artırmalarının önemine değinen Er, ''Kur'an kurslarında, gerçek İslam'ı ve peygamberimizin uygulamalarını öğretmeye çalışıyoruz, kitap dağıtıyoruz. Vatandaşlarımız bunlardan yararlansın ve bu tür şeylere hemen kapılmasınlar'' diye konuştu. Dini bilgilerin doğru kaynaklardan öğrenilmesi konusunda müftülüklerin hizmete hazır olduğunu, vatandaşların müftülüklere ve cami görevlilerine başvurarak, İslam'ın gerçek bilgisini öğrenebileceğini vurgulayan Er, şunları kaydetti:

''Bu tür olaylarla karşılaşan vatandaşlar, bize haber versinler. Biz gereken konularda açıklama yaparız. Bizim dışımızda bir şeyi gerektiriyorsa ilgili kurumları haberdar ederek, gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayabiliriz. Tüm müftülüklerimizin telefonları açık, 'bu şekilde bir oluşum var, endişe ediyoruz nedir, ne değildir, ilgilenir misiniz' diye yardım da istenebilir.

Onlar gerekli yardımı yaparlar.'' Bu tür olaylar ortaya çıktığında ''sahte peygamber'' gibi yüce değerlerle bağlantılı ifadelerin kullanılmasının doğru olmadığını da belirten Er, ''Bu tür ifadeler, kişiyi kamuoyunda meşhur ediyor ve daha fazla tanınmasını sağlıyor. Vatandaşların saf dini duygularını karıştıracak ifadelerden kaçınılması gerekir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious