Diyanet'ten 'Hac Sempozyumu'

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türkiye'nin hacı kontenjanının 70 bin olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Conrad Oteli'nde Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın katılımıyla düzenlenen "Türkiye'de Hac Organizasyonu Sempozyumu"nun açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine Bardakoğlu, Türkiye'ye başarılı hac organizasyonu yapmasının karşılığı olarak belli bir kontenjan artırımı sağlanacağını belirtti.

Suudi Arabistan hac makamları ile iyi ilişkiler içinde olduklarını vurgulayan Bardakoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin gerçekten İslam ülkeleri arasında kayda değer bir ağırlığı var. Türkiye bu işi en iyi yapan ülkelerden birisi. Türkiye'ye geçen sene teşekkür ettiler. Türkiye ile bir sorunları olmadığını, her şeyi birlik ve düzen içinde yaptığını ifade ettiler. Bununla gurur duyuyor ve iftihar ediyoruz."

Türk hacıların, bu ibadetlerini daha iyi şartlarda yerine getirmelerini, müstakil odalarda kalmalarını, kaldıkları yerde yemek olmasını istediklerini anlatan Bardakoğlu, bu yıl hacılara birkaç ay öncesinden hac ibadetiyle ilgili eğitim verileceğini söyledi.

Bardakoğlu, vatandaşların yüzde 90'ının ilk defa hacca gittiğini belirterek, bu nedenle de bazı sıkıntılar yaşandığını, bunları aşmaya çalıştıklarını kaydetti.

"KONTENJAN 70 BİN"

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Türkiye'nin hacı kontenjanının 70 bin olduğunu ve şu anda 190 bin kişinin ilk defa hacca gitmek için sırada beklediğini bildirdi. Bardakoğlu, şöyle konuştu:

"Biz onların sırasına harfiyen uyacağız. Bir defa sırada bekleyenin hakkı önceliklidir. Bir öncekinin hakkı varken bir sonrakine geçemeyiz. Onun için imtiyazlı ve öncelikli hac dönemi olamaz. Hacca giderken kul hakkını ihlal edemeyiz, ettirmemeliyiz. Onun için sırada bekleyen kardeşlere öncelik verilecek. İsimler internette var, herkes sırasını biliyor. Açık ve şeffaf bir uygulama yapıyoruz. Böyle olduğu için de sırada bekleyen kardeşlerimiz öncelikli olarak gidecek."

"KARDEŞLERİMİZ DUA ETSİNLER"

Ek kontenjan almak için çalıştıklarını ifade eden Bardakoğlu, şunları kaydetti:

"Bu sene gitmek isteyenler için ek kontenjan alabilirsek Bakanlıklararası Hac Kurulunda görüşeceğiz. Alacağımız ek kontenjanı nasıl dağıtacağımıza o zaman karar veririz. Yani ek kontenjan alınabilmesi için bekleyen kardeşlerimiz dua etsinler. Ek kontenjan aldığımız takdirde onun paylaşımını ayrıca ilan edeceğiz. Şu anda mevcut kontenjanı sırada bekleyenlere dağıtmayı düşünüyoruz.

Boynu bükük bekleyen bütün kardeşlerim için söylüyorum. Hepsinin hacca gitmesi için biz çaba içindeyiz. İnşallah sırada bekleyen kardeşlerimizin hepsi vakti saati gelince, Allah'ın lütfu ve inayeti geçekleşince tek tek hacca gidecektir. İnanıyorum ki Türkiye, yine belli bir pay, destek alacaktır."

Bardakoğlu, bir soru üzerine, ek kontenjanın önümüzdeki aylarda belli olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious