Diyanet'ten "çifte ezan" açıklaması

  • Giriş : 11.07.2007 / 18:39:00

Başbakan Erdoğan'ın Kayseri'de Abdullah Gül ve Bülent Arınç'la birlikte düzenlediği miting öncesi, yatsı ezanının iki defa okunduğu dikkatlerden kaçmamıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili açıklamasında, ezanın iki kere değil aynı anda iki imam tarafından, yaşatılmaya çalışılan bir gelenek çerçevesinde okunduğunu savundu.

İşte o açıklama...

"Başkanlığımız, söz konusu habere konu olan olay hakkında mahalli yetkililerden bilgi almış ve buna göre olayın aşağıdaki şekilde cereyan ettiği anlaşılmıştır.

Kayseri Pınarbaşı ilçesinde ikamet eden iaşadamı Turan ŞEN, Pınarbaşı-Uzunpınar Köyünde 29/06/2007 günü öğle namazı öncesi mevlid okutmak istemiş ve mevlid okuması için Ankara Kocatepe Camii İmam-Hatibi İsmail Çoşar ile Hacıbayram Camii Emekli İmam-Hatibi Bilal Demiryürek bu mevlide davet edilmiştir. Bunun üzerine adı geçen hocalar özel imkanlarıyla 28/06/2007 günü akşam vakti Kayseri'ye gelmiştirler.

Söz konusu tarihte mevlid okunduktan sonra ev sahibi durumunda olan Hunat Camii İmam-Hatibi, okuduğu mevlid, ezan ve Kur'anı Kerim'le sesini insanlarımızn yakinen tanıdığı İsmail Çoşar hocanın okuyacağı ezandan Kayseri halkının istifade etmesi arzusuyla ezan okuması talebinde bulunmuş, 29/06/2007 günü misafir İsmail Çoşar ve Bilal Demiryürek Hunat Camii yatsı ezanını birlikte okumuşlardır.

İki müezzinin karşılıklı olarak, makam ve ses ahengini de gözeterek ezan okuması, özellikle başta İstanbul olmak üzere büyük illerimizde bulunan Selatin Camiler arasında zaman zaman tekrarlanan ve yaşatılmaya çalışılan bir gelenek olup anılan camide karşılıklı olarak ezan okumasının da bu çerçevede bir uygulama olduğu anlaşılmaktadır.

Okunan bu ezanın ertesi günü, yani 30/06/2007 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişeri Bakanı Sayın Abdullah Gül'ün Kayseri'ye gelişiyle bir ilgisi yoktur. Bu tür hizmetlerin siyasi ve politik faaliyetlerle ilişkilendirilmesi ve siyasi tartışmalara malzeme yapılması doğru değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious