Diyanet'ten Gazze için yardım kampanyası

  • Giriş : 06.01.2009 / 14:48:00

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı, Gazze halkı için yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında bu hafta cuma namazı sonrası bütün camilerde yardım toplanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze'de tüm insanlığın gözleri önünde ''büyük bir insanlık trajedisi ve katliam'' yaşandığı belirterek, büyük devletlerin bu olaylara sessiz kaldığını ifade etti.

Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Gazze'de zarar gören Müslümanlar yardım kampanyası başlattıklarını belirterek, bu hafta cuma namazı sonrasında tüm camilerde yardım toplanacağını bildirdi.

''Bu katliam ve trajedi karşısında sadece yardım yapıyor ve yaraları sarıyor olmak bile bizi mahcup ediyor'' diyen Bardakoğlu, ''asıl yapılması gerekenin kirli güç gösterisini sona erdirmek olduğunu'' vurguladı.

Bu aşamada, Gazze halkına ilaç ve gıda gibi insani yardım malzemesi göndererek, insanlık borcunun bir kısmını yerine getirmeyi istediklerini ifade eden Bardakoğlu, ''Başkanlık olarak hangi olumlu katkıyı sağlayabilirsek onu yapmayı bir insani borç olarak görüyoruz'' dedi.

-HUTBE VE VAAZ OKUTULACAK-

Diyanet İşleri Başkanlığı 81 il müftülüğüne gönderdiği genelge ile kampanyayı duyurarak, camilerde başlatılmasını istedi.

Genelgeye göre, 16 Ocak Cuma gününe kadar devam edecek kampanyaya aktif katılım sağlanması için hutbe ve vaaz okutulacak. Kampanya için oluşturulan hesap numaraları camilerde uygun görülen yerlere asılacak.

Cuma namazı çıkışında, cami cemaatinden üçer kişilik komisyonlar oluşturularak para toplanacak. Yardımlar, her ne amaçla olursa olsun başka bir hizmet için kullanılmayacak ve kesinti yapılamayacak.

Kampanya katılmak isteyenler, Türkiye Diyanet Vakfı'nın, ''Vakıflar Bankası Meşrutiyet Şubesi ''2035392 (TL)(ANKARA) ve Ziraat Bankası Mithatpaşa Şubesi 7967366-5002 (TL)(ANKARA)'' hesaplarına para yatırılabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*