Diyanet'ten kuraklık ve israf uyarısı

  • Giriş : 06.08.2007 / 11:27:00

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Er, kuraklık uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Er, ''İnsanın içinde yaşadığı çevreyi hem iyi tanıması, hem de çevrenin toplumsal ve beşeri hayatın devamı açısından ne gibi fonksiyonları olduğu hususunda vatandaşlarımızın aydınlatılması gerekmektedir'' dedi.

Er, yaptığı açıklamada, son dönemlerde gündemlerine aldıkları ''çevre bilinci'' konusunda vaaz ve hutbelerle vatandaşları aydınlattıklarını söyledi. İnsanın içinde yaşadığı çevreyi hem iyi tanıması, hem de çevrenin toplumsal ve beşeri hayatın devamı açısından ne gibi fonksiyonları olduğu hususunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Er, ''Ayetlerde, yeryüzünün insanların yaşamasına uygun hale getirildikten sonra insanların yaratıldığına dair anlatımlar yer almaktadır. Bu nedenle, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, çevrenin bizim için hayati önem taşıdığı, dolayısıyla çevremizin farkında olmamız ve onu korumamaz, yaşatmamız gerektiğini genel çerçevede vurgulamaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

Son dönemlerde vaaz ve hutbelerde bu konulara ağırlık vermeye çalıştıklarını anlatan Er, kuraklık ve küresel ısınmanın Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da gündemine girdiğini kaydetti. Vatandaşları, Müslümanları ilgilendiren bu tür konularda ilgisiz kalmalarının mümkün olmadığını belirten Er, ''Vatandaşların gelecekte karşı karşıya kalacakları problemler konusunda aydınlatmamız gerektiğini düşündük ve bu istikamette vaazlarımızda ve hutbelerimizde, müftülüklere gönderdiğimiz genelgelerde bunlara yer verilmesini özellikle istedik. Çevre bilinci, kuraklık ve özellikle israf, israfın haram olduğu, bilhassa suyun çok tasarruflu kullanılması, israf edilmemesi konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalıştık'' dedi.

Özellikle herkesi ilgilendiren, Allah'ın nimetlerinin toplumda, dünyada azaldığı takdirde bundan bütün insanlığın zarar göreceğini ifade eden Er, vaaz ve hutbelerde de herkesin bir başkasına zarar verecek hareketten önemle kaçınması gerektiğinin anlatıldığını bildirdi.

''YEŞİLLİĞİN KORUNMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPMALI''-

Vaaz ve hutbelerde çevredeki imkanların koruması gerektiğine değindiklerini de belirten Er, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, vatandaşlara yeşilliğin korunmasına yönelik çalışmalar yapmalarını önerdi. Başkanlığın ''Diyanet'' ve ''Kutlu Doğum'' ormanları oluşturmaya çalıştıklarını belirten Er, ''Çünkü ormanlar bizim oksijen kaynaklarımızdır. Akciğerlerimizdir. Bir yerde bir orman yangını çıktığı zaman ondan hepimiz etkileniyoruz. Çünkü ormanlarımız ülkemiz, memleketimiz ve dünyamız için fevkalade önemli'' diye konuştu.

Er, vatandaşlara ayrıca doğayı korumak, onu kirletmemek ve gelecek kuşaklara temiz bir doğa bırakmak hususunda genel tavsiyelerde bulunduklarını ifade etti. Orman yangınları konusunda da halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını anlatan Prof. Dr. İzzet Er, ''Bu konuda vatandaşlarımızın çok hassas davranmasını istiyoruz. Özellikle pikniğe giden vatandaşlarımızın yapabileceği en ufak bir ihmal, ağaçların, koskoca bir ormanın yanmasına neden olabilir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious