Diyanet'ten Kutlu Doğum seferberliği

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sas) doğumunun 1436. yıldönümü bütün İslam âleminde kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, ülke genelinde bütün il, ilçe hatta köylere varıncaya kadar düzenlenen 11 bin 723 ayrı etkinlikle Hz. Muhammed'i anlatacak.

Müftülükler tarafından yüz binlerce Kur'an-ı Kerim, Peygamberimiz'i anlatan kitaplar ve gül dağıtılacak. Din Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'nca organize edilecek programla başta Peygamber Efendimiz olmak üzere bütün peygamberler, şehitler, vefat eden gaziler ve âlimler için hatimler okunacak. Kutlu Doğum'un getirdiği manevi rüzgâr, 22 Nisan'a kadar Türkiye'nin her yerinde esecek.

1989 yılından beri Türkiye genelinde Kutlu Doğum Haftası'nda halk arasında manevi bir hava estirmek isteyen il ve ilçe müftülükleri, birbirinden farklı etkinlikler düzenliyor. Müftülükler hafta boyunca Kur'an-ı Kerim meali ve Peygamber Efendimiz'in hayatını anlatan yayınları ücretsiz dağıtıyor. Bu yıl Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenecek programlarda 'insan sevgisi' işlenecek. Müftülükler ve ilahiyat fakülteleri işbirliğiyle, 'İslam'da İnsan Sevgisi, İlahi Dinlerde İnsan Sevgisi, Hz. Peygamber'de Anne-Baba Sevgisi, Hz. Peygamber'de Çocuk Sevgisi, İnsan Sevgisinin Toplumsal Boyutları, Anne-Baba Sevgisinin Aile Mutluluğuna Etkileri, İnsan Sevgisini Geliştiren Unsurlar, Çeşitli İslam Düşünürlerinde İnsan Sevgisi, Bektaşi-Alevi Kültüründe İnsan Sevgisi' gibi konu başlıklarında konferans ve paneller düzenlenecek. 20 Nisan Cuma günü Kocatepe Camii avlusunda 3 bin kişilik 'Kutlu Doğum aşı' dağıtılacak.

Küçükçekmece Müftülüğü de yaptığı etkinlikler çerçevesinde kutlamaları salonlardan parklara taşıdı. İlçenin üç ayrı semtinde 'Kutlu Doğum çadırı' kuran müftülük, çadırlara açtığı hatıra defterine katılımcıların Peygamber Efendimiz hakkındaki duygularını yazmalarını istiyor. İlçe bünyesindeki Kur'an kurslarında okuyan kız öğrencilerin hazırladığı yiyecekler törene katılanlara ikram ediliyor. Müftü Hacı Yusuf Gül, "Bu hafta münasebetiyle salonlara gelemeyen halkımızın ayağına biz gidiyoruz. Çadırlarımızda hafta boyunca kitap, gül ve öğrencilerimiz tarafından hazırlanan ikramlar dağıtılacak." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious