Diyanet'ten müftülere 'jet imam' uyarısı

  • Giriş : 08.09.2007 / 16:15:00

Diyanet, 'jet imam' konusunda uyardı, 'Fıtır sadakası'nın miktarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Er, müftülüklere teravihlerde özellikle namaz kılma usulü ve adabına riayet edilmesi, 'jet imam' gibi magazinel ifadelere imkan verilmemesi uyarısında bulunduklarını söyledi.

Ramazan dolayısıyla müftülüklere 10 Ağustos'ta bir genelge gönderdiklerini hatırlatan Prof. Dr. Er, müftülüklerden öncelikle oruç ibadetinin sıhhatli bir şekilde yerine getirilmesi için vatandaşın bilgilendirilmesini istediklerini kaydetti. Er, görevlilerin Ramazan ayının ilk günlerindeki vaaz ve irşad programlarında orucun sağlıklı bir şekilde tutulması için vatandaşlara neler yapmaları gerektiği konusunda aydınlatılmasına ilişkin çalışmalar yapılmasını tavsiye ettiklerini anlattı.

Müftülüklerden, hatimli teravih namazı kılmak isteyen vatandaşların taleplerine imkan vermelerini istediklerini anlatan Er, ayrıca kendi bölgelerindeki ihtiyaç sahibi insanlara, onları rencide etmeden, hoş olmayan görüntülere meydan vermeksizin yardımda bulunmaları tavsiyesinde bulunduklarını ifade etti. Er, müftülüklere, imkanları ölçüsünde iftar programları hazırlamaları hususunda da önerilerde bulunduklarını belirterek, "Mütevazı ama yoğunluklu olarak fakir fukaranın daha çok yer aldığı iftar sofralarının tercih edilmesini bilhassa vurguluyoruz." dedi. Genelgede, teravih namazı konusunda müftülükleri uyardıklarını belirten Er, "Teravihlerde özellikle namaz kılma usulü ve adabına riayet edilmesi, bilhassa her Ramazan ortaya çıkan 'jet imam' gibi magazinel ifadelere imkan verilmemesi uyarısında bulunduk." diye konuştu. Ankara Müftüsü Hakkı Özer de Ramazan'da kadın vaizlerce tertip edilecek, hanımlara özel vaaz programları düzenlediklerini dile getirdi.

Fıtır sadakası 5 YTL

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl için fıtır sadakasını 5 YTL olarak belirledi. Din İşleri Yüksek Kurulu, fıtır sadakasını belirlerken asgari ücret, geçim standardı ve gıda fiyatları gibi kriterlerle bir kişinin bir günlük asgari gıda ihtiyacını ve yıllık enflasyon oranını göz önünde bulundurdu. Halk arasında fitre olarak da bilinen fıtır sadakası, Ramazan ayında fakirlere veriliyor. Bir kişinin günlük gıda ihtiyacını karşılaması esas olan fitrenin üst sınırı yok. Kişi istediği miktarda verebiliyor. Borcundan ve asli ihtiyaçlarından başka bir miktar malı veya onun değerinde parası olan bütün Müslümanların fıtır sadakası vermesi vacip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious