Diyanetten Sorumlu Bakan Yazıcıoğlu gündemi yorumladı

Diyanetten Sorumlu Bakan Yazıcıoğlu gündemi yorumladı.7733
  • Giriş : 29.09.2007 / 13:42:00

Sait Yazıcıoğlu, Türkiye'nin kendisinin model olduğunu ve model alabileceği bir ülke olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Türkiye'yi Malezya'ya benzetenlerin aklından şüphe ederim'' diyen Yazıcıoğlu, ''Türkiye'nin İslam dünyası tarafından hayranlıkla bakılıp takip edilen bir ülke. Türkiye'nin kendisi model. Türkiye'nin model alabileceği hiç bir ülke yok.'' dedi.

Ankara'nın Beypazarı ilçesine bağlı Sekli köyünde bulunan Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı tarafından verilen iftar yemeğine katılan Devlet Bakanı Yazıcıoğlu iftar yemeğinden sonra CİHAN'a gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yazıcıoğlu, CİHAN muhabirinin Türkiye'nin Malezya'ya dönüşmesi ile ilgili sorusunu şu şekilde cevaplandırdı: "Türkiye'nin Malezya olacağı şüphesi olanların ben aklından şüphe ederim. Osmanlıdan gelen bir birikime sahip Türkiye'ye Cumhuriyet'in değerleri güç verdi. Kendimiz model durumuna geldik. 50 yıl önce bağımsızlığına kavuşmuş bir ülkenin bize model olabileceğini veya modellik yaptığını söylüyorlar. Buna inanmak için bir şeylerin eksik olması lazım. Kimse kusura bakmasın Türkiye İslam Dünyasının hayranlıkla baktığı takip ettiği bir ülkedir. Model alabileceği hiçbir ülke yoktur. Türkiye'nin kendisi modeldir. Böyle lüzumsuz vehimlerle insanların kafasını bulandırmanın hiçbir anlamı yoktur."

Yazıcıoğlu, Türkiye'deki bütün gazetelerde sayfalarca Malezya röportajlarının olduğunu belirterek, ''Türkiye ile Malezya arasında ne benzerlik var ki, ilgisi olmayan 2 ülkedir'' şeklinde konuştu.

''MEVCUT ANAYASA TÜRKİYE'YE DAR GELİYOR ''

Anayasa çalışmaları ile ilgili soruya ise Yazıcıoğlu,"Yeni anayasa çalışması zaten bir taslaktır, geliştirilmeye çalışılıyor. Bütün eleştirilerden istifade edilerek tartışılmaya açılacak. Daha sonra Meclis'teki prosedür başlayacak. Eğer Meclisten geçerse Türkiye kişisel hürriyetleri öne çıkaran yeni bir anayasaya kavuşmuş olacaktır." dedi.

Yazıcıoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Artık mevcut anayasa Türkiye'ye dar geliyor. Zaten anayasanın yarıya yakını değiştirilmiş ahengi bozulmuştur. Yeni bir anayasa parti ve iktidar olarak taahhüdümüzdür. Yapılan bunun çalışmasıdır. Ama konu hiç akla gelmeyecek bir kısım mecralara, gereksiz tartışmalara doğru çekildi. Bunu anlamakta gerçekten zorlanıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious