Diyanet'ten 'VIP Cami'ye tepki

Diyanet'ten 'VIP Cami'ye tepki.7937
  • Giriş : 02.09.2008 / 21:11:00

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, yaptıracakları 4 bin kişilik caminin 'VIP' protokol anlamında çok özel olarak nitelendirilmesine sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bardakoğlu, camiyi medyanın bu şekilde adlandırdığını söyleyerek, "Gazeteler önce ona VIP cami adını verdi. Sonra VIP cami olur mu diye eleştirdi. Kendi asılsız haberlerini asıl haber olarak eleştirdiler. VIP cami olmaz, VIP cemaat olmaz, VIP namaz kılmak olmaz. Namaz, Allah'ın huzurunda herkesin eşit şekilde durduğu yer demektir." dedi.

Başkanlık bünyesinde kampüs alanına yapılacak olan camiye ilişkin bilgi veren Başkan Bardakoğlu, bin kişilik personelinin spor salonunda namaz kıldığını belirtti. Yapılacak caminin 4 bin kişilik kapasite ile ihtiyaca cevap vereceğini söyleyen Diyanet reisi, "Camiler ortak mekanlardır. Kocatepe, Hacıbayram, Sultanahmet nasılsa burası da öyle olacak. Ama belki biraz daha dinlenme yerleri, kafeterya ya da yoldan gelenlerin rahatça durabileceği yerler olabilir. Tamamlanması birkaç yıl sürer." diye konuştu. Mimarlar odasının 'böyle bir camiye ihtiyaç olup olmadığının' ve trafik sıkışıklığı oluşturabileceği ihtimaline yönelik eleştirilerini değerlendiren Bardakoğlu, trafik kilitlenmesi gibi bir durumun söz konusu olmayacağını ifade etti. İhtiyaçları insanların kendilerine göre belirleyemeyeceğini dile getiren Başkan, "Camileri namaza gelmek isteyen, ihtiyacı olanlar için yapıyoruz. İhtiyacın olup olmadığını bir oda bilemez. Hiç cami yapılmasın diyen adama saygı gösteririm. Hiç cami yapılmasın diyen insan cami yapmaz, camiye de yardım etmez. Ancak Türkiye özgürlükler ülkesi, biri de cami yapmak istiyorsa onun da yolunu açarız." şeklinde konuştu.

Eskilerden devredilen cami mimarisinin kadınların rahatlıkla camiye girmesi ve ibadet etmesine elverişli olmadığını söyleyen Ali Bardakoğlu, buradaki sıkıntının cami yapımında Diyanet'in devrede olmamasından kaynaklandığını bildirdi. Türkiye'de camileri şahısların, derneklerin inşa ettiğini ifade eden Bardakoğlu şunları söyledi: "Niye camilerde uygun mekanlar geniş geniş yapılmıyor, diye sorarsanız; başkanlığımız camilerin yapımında söz sahibi değil. Sadece camilere din hizmeti sunuyor, toplumu aydınlatıyor. Gönül ister ki camiler yapılırken,'nerede cami yapılacak, nasıl yapılacak, ihtiyaç var mı yok mu' gibi konularda biz devrede olalım. Bu konuda yarışmalar açalım. Daha güzel mimariler ortaya çıkaralım. İnşallah yeni kanunumuzdan sonra bu konuda yeni iyileştirmeler bekliyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*