Diyanet'ten yeni uygulama

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Diyanet, cami duvarına yerleştirilecek elektronik cihazla, vatandaşları din konusunda bilgilendirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan öncesinde cami dış duvarına monte edilecek elektronik cihazlar aracılığı ile vatandaşları ibadet ve ahlak kuralları hakkında bilgilendirecek.

Bu çerçevede 388 ayet ve 302 hadis, camilerin dışına halkın rahatça görebileceği yerlere monte edilen elektronik cihazın hafızasına yerleştirilecek ve gün boyu kısa zaman aralıklarıyla cihazın ekranına yansıtılarak vatandaşların istifadesine sunulacak. Cihazların bir kenarına da, namaz vakitleri, saat ve hava durumunu gösteren elektronik bir panel yerleştirilecek. Proje, büyük şehirlerde nüfusun yoğun olduğu bölgelerde uygulanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan öncesinde yeni bir proje başlatıyor. Başkanlık, cami dış duvarına monte edilecek elektronik cihaz aracılığı ile, İslam dini ve ahlaki konularla igili toplumu bilgilendirecek. Bu çerçevede ayet ve hadisler elektronik cihazın hafızasına yerleştirilerek gün boyunca yansıtılacak. Proje ile Müslümanların dini konularda özlü bilgi edinmelerine çalışılacak.

Cami Dışında Toplumu Bilgilendirme projesi kapsamında, doğrudan mesaj veren kısa ayetler ve hadisler tercih edilecek. Başkanlığın Kur'an-ı Kerim Meali'nden 388 ayet-i kerime ve yine Başkanlığın yayınlarından '250 Hadis', 'Seçme Hadisler' ve Riyazu's Salihin I-II-III' eserlerinden toplam 302 hadis seçildi. Seçilen ayet ve hadisler, konularına göre tasnif edilerek bir bütünlük içerisinde sıralandı.

Söz konusu ayet ve hadisler, camilerin dışına halkın rahatça görebileceği yerlere monte edilen elektronik cihazın hafızasına yerleştirilecek ve gün boyu kısa zaman aralıklarıyla cihazın ekranına yansıtılarak vatandaşların istifadesine sunulacak. Ayrıca, cihazın bir kenarına, mamaz vakitlerini, saat ve hava durumunu gösteren elektronik bir panel yerleştirilecek.

Projenin uygulama alanı; il,ilçe, belde ve köyler olacak. Cihazlar mahalli imkanlarla temin edilecek. İsteğe bağlı olarak cami dış duvarlarından birisinde veya ikisinde beş yıl süre ile uygulanacak olan proje için devlet bütçesinden herhangi bir ödeme yapılmayacak. Cihazlar, 200x20 ya da 300x30 cm boyutlarında olacak.

Proje hakkında bilgi veren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er, proje ile toplumun dini ve ahlaki konularda aydınlatılacağını belirterek, "Proje daha çok büyük şehirlerde nüfusun yoğun olduğu bölgelerde uygulanacak" diye konuştu.

Elektronik cihazlarda kullanılacak bazı ayet ve hadislerden örnekler ise şöyle:

Ayetler:

-"Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır... "(Bakara, 2/255)

-"Allah gizlediğinizi de, açığa vurduğunuzu da bilir." (Nahl, 16/19)

-"Şüphesiz yerde ve gökte Allah'a hiçbir şey gizli kalmaz." (Al-i İmran, 3/5)

-"Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin..." (Bakara, 2/208)

Hadislerden örnekler

-"Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz" (Buhara İlm, 12; Müslim, Cihad, 6)

-"Hayra vesile olan, o hayrı yapan gibidir" (Tirmizi, İlm, 1)

-"Bir iyiliğe öncülük eden kimseye o iyiliği yapanın ecri gibi sevap vardır" (Müslim, İmare, 133; Ebu Davud, Edeb, 115; Tirmizi, İlim, 14)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious