Diyarbakır, Başbakanı bekliyor

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Diyarbakır, yarın partisinin kongresine katılmak için gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kilitlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan'ın ziyareti öncesi bir araya gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Cavit Torun, Fehmi Uyanık, Vali Efkan Ala, Belediye Başkanı Osman Baydemir ile sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda yatırımcı birlik ve beraberlik mesajı verdi.
Katılımcılar, yarın bölge için taleplerin yer aldığı dosyanın son şeklini kararlaştırdı.

Diyarbakır Ticaret Borsası'nda Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu başkanlığında yapılan toplantıya yerli ve yabancı yatırımcıların yanı sıra Avrupa'dan gelen ve Güneydoğu'ya yatırım yapmayı düşünen girişimciler de takip etti.

İki gün önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la makamında görüşen işadamları Başbakan'a neler ilettiklerini dile getirdi. Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Raif Türk, huzur ve güvenin sağlanması ve kalıcılaşması için AB sürecinde başlatılan demokratikleşme uygulamalarının devamını istediklerini söyledi.

Toplantıya katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bölgenin sorunlarını burada anlatmanın kolay olduğunu söyledi. "Hepimizin ittifakla üzerinde duracağı 2 temel nokta var. Diyarbakır kamu hizmetlerinden son çeyrek yüzyılda Türkiye'de büyümeye ve diğer bölgelerden daha yüksek oranda istifade edilmesine rağmen Diyarbakır bundan istifade etmedi. Hepimiz biliyoruz ki bu bölgede yaşanan olayların da bu hizmetlerin alınmamasında çok büyük etkisi vardır." dedi.

Geçmişte birtakım teşvik politikaları uygulandığını anlatan Eker, "80'li yıllarda teşvikten bu bölgede ölü yatırımlar ya da yatırım kadavraları piyasalarda var. Buradan Mardin, Batman'a doğru giderseniz çok sayıda bina iskeletiyle bina kadavrasıyla karşılaşmamız mümkün. Bunların da tabi farklı farklı sebepleri var. Ama bizim hükümetimiz döneminde uygulanan teşvik politikası bugün bir noktaya bir neticeye gelmiştir. Düzce ile Türkiye'nin başka bir noktasıyla mukayese etmek doğru değildir. Her yeri kendi şartlarında mukayese etmek lazım" ifadelerini kullandı.

"Bugün 21 tesis bu teşvik kapsamında başlamış ve inşaatı tamamlanmış ve yarın bunlar hizmete girecek Diyarbakır'da. Çok farklı sektörlerde. Mermer, kereste, tekstil, biyo dizel, plastik ambalaj, gıda sanayi, seracılık gibi. Yıl sonuna kadar üretime geçecek fabrika ve tesis sayısı 17dir. Yarın 21, 17'si de yıl sonuna kadar hizmete girecek. 5084 teşvik yasası kapsamında arsa tahsisi yapılan firma sayısı da 52'dir" diyen Eker, yıl sonuna kadar tesis edilecek fabrikalarda 5 bin kişinin istihdam edileceğini kaydetti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise Güneydoğu'daki firmaların finansman sıkıntısını dile getirdi. Baydemir, "Diğer yandan işletmelere gerek ulusal gerekse uluslararası pazarlarda rekabet imkânı sağlanması ancak ve ancak onlara destek verilmesi, teknoloji, finansman, pazarlama ve üretim sorunlarına çözüm bulunması suretiyle olacaktır" diye konuştu.

Yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak raporda şu talepler yer alıyor:

Bölge için iller bazında tarım ve sanayiye göre ilave teşvik getirilmeli,

Mevcut teşvik sistemine göre uygulanan 30 kişi sınırının 10'a indirilmesi,

Emek yoğun sektörlerin Doğu bölgelerine taşınması halinde yeni yatırım gibi yatırım teşvik kapsamına alınması,

Bölgede kurulu firmaların kullandığı banka kredileri üzerinden alınan vergi ve fonun kaldırılması,

Enerji dağıtım alt yapısının iyileştirilmesi,

Yarım kalan sulama kanallarının tamamlanması,

Tarımsal sulamanın desteklenmesi,

Bölgedeki meslek okullarında mezun öğrencilerin işe alınması durumunda istihdam maliyetinin işsizlik sigorta fonundan karşılanması,

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious