Diyarbakır atıklarını ekonomiye dönüştürüyor

Diyarbakır atıklarını ekonomiye dönüştürüyor.21248
  • Giriş : 29.03.2009 / 09:33:00

Diyarbakır Çevre ve Orman Müdürlüğü, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik atık pil, kağıt ve plastik madde toplama kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İl Çevre Orman Müdürü Murat Haspolatlı AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarındaki büyük miktardaki katı atıkların çöpe gittiğini belirterek, bu atıkların çevreyi kirletmesini önlemek ve ekonomiye kazandırılması için ''Katı Atık Toplama Projesi'' başlattıklarını söyledi.

İlk etapta kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çalışma kapsamına aldıklarını ifade eden Haspolatlı, proje için kurdukları ''444 10 21'' nolu telefon hattına ulaşacak kurumlardan düzenli olarak atıkları toplayacaklarını bildirdi.

Proje için bir araç ve 2 personel görevlendireceklerini anlatan Haspolatlı, ''Müdürlüğümüz bünyesinde Türkiye'de bir ilk olarak katı atık toplama telefon hattı kurduk. 444 10 21 numaralı hattımızı arayan kuruluşlara giderek katı atık kutularını bırakacağız ve rutin olarak bu atıkları toplayacağız'' dedi.

Amaçlarının doğada uzun süre kaybolmayan bu atıkların çevreyi kirletmesini engellemek ve atıkların geri dönüşüm tesislerine gönderilerek, ekonomiye kazandırılmaları olduğunu vurgulayan Haspolatlı, şöyle dedi:

''Pil, plastik ve kağıt gibi doğada uzun süre kaybolmayan atıklar, çevre kirliliği yaratıyor. Bu atıkların toplanıp geri dönüşümlerinin sağlanması hem çevrenin korunması hem de ekonomiye katkı açısından önemlidir. Atıkların geri dönüşümü konusu Avrupa Birliği ülkelerinde çok önem verilen bir konu. Biz de projeye katılacak kurumlara katı atık kutularını bırakacağız. Amacımız, atıkları kaynağından almak ve başta öğrenciler ile kurum çalışanlarında böyle bir bilinç yaratılmasına öncülük etmektir. Şu anda bu atıkların miktarı ve ekonomik değerini tespit etmek güç. Ancak başarılı bir şekilde sürmesi halinde daha sonra özel kuruluşlardan da atık toplamayı planlıyoruz.''

Haspolatlı, Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun da projeye destek verdiğini belirterek, Valilik imzalı proje duyurusunun kurumlara gönderilip destek olmalarının istendiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*