'Diyarbakır Çayı' tanıtıldı

'Diyarbakır Çayı' tanıtıldı.14046
  • Giriş : 09.03.2009 / 22:35:00

Çaykur tarafından yeni üretilen ''Diyarbakır Çay''ı düzenlenen törenle tanıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır da bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısının açılışında konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de 3 bin 500 endemik bitki çeşidi olduğunu belirtti. Türkiye'de ayrıca 150 tarımsal ürün yetiştiğini belirten Eker, ''Türkiye, biyo çeşitlilik açısından dünyanın en önemli coğrafyalarından birine sahiptir'' dedi.

Türkiye'de geleneksel markaların çoğunun gıda ve bitkisel ürünlere ait olduğunu ifade eden Eker, şöyle konuştu:

''Türkiye dünyanın 5. en büyük çay potansiyeline sahip ülkesidir. Çay üretiminde dünyanın 7. büyük ülkesi Türkiye'de yıllık 115 bin ton kuru çay ile 770 bin ton yaş çay üretimi yapılmaktadır. 200 binin üzerinde üretici çay üretiyor, işliyor. Çaykur, Türkiye'deki çay sektörünün en büyük kurumudur. Bu kurumda yaklaşık 20 bin insan çalışıyor. Birçok sektörde olduğu gibi çay faaliyetlerinde hükümetimiz döneminde önemli projeler hayata geçirildi. Daha kaliteli çay üretmek için Ulusal Çay Konseyi kurduk. Rize'de bir çay ihtisas gümrüğü kurduk. Türkiye'ye çaylar denetim açısından tek noktadan giriyor.

Çaykur, yeni pazarlara açılmasıyla zarar eden bir kurum olmaktan çıkarak, kar eden bir kurum haline geldi. 400 kilometrelik Karadeniz sahilinde çay üretimi yapılmaktadır. Türkiye'de üretilen çayımız yarı organiktir. Dünyada üretilen çaylarda katkı maddesi kullanılmaktadır. Biz, sadece gübre kullanıyoruz. Bu manada bizim çayımız insan sağlığı açısından çok büyük önem taşımaktadır. Tamamen organik üretim yapan bir tesis yapma çalışmalarımız var. Bu yılın sonunda tamamen organik çay üreteceğiz.''

DİYARBAKIR ÇAY

Coğrafyanın toplumun kültüründe, tarihinde ana belirleyicilerden olduğunu ifade eden Eker, şunları söyledi:

''Türkiye'deki insanların bölgelerine göre damak tadı farklıdır. Doğu bölgesindeki insanların damak tadına göre ürün yetiştirdik. 'Diyarbakır Çay'ı üretmemizdeki en önemli sebeplerden biri budur. Bir diğeri ise tarihi Diyarbakır'ın adını markalaştırmaktır.

Bergamut aromalı ve bergamut aromasız olmak üzere, 'Diyarbakır Çay'ını iki ayrı ambalajda ürettik. Diyarbakır Çay özel bir harman çayıdır. Diyarbakırlıların 'Diyarbakır Çay'ı beğeneceklerini ve sahip çıkacaklarını tahmin ediyorum.''

Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun konuşmalarının ardından, Mutlu, Yüce'ye Diyarbakır Surlarını simgeleyen kabartmalı bir tabak hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*