Diyarbakır-İzmir'de çıkan sonuçlar

Diyarbakır-İzmir'de çıkan sonuçlar.8406
  • Giriş : 08.11.2008 / 07:00:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 22:51:14

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Diyarbakır'da hangi partiler kazanacak? İşte Erdoğan'ı çok sevindirecek anket.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu Araştırma, Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi ( AKAM )  tarafından, Stratejist - Araştırma Uzmanı Mehmet Murat PÖSTEKİ' nin koordinatörlüğünde, 01 – 05 Kasım 2008 tarihleri arasında, Türkiye'yi temsil eden 23 ilde toplam 3680 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir.
Araştırmada veri toplama aracı olarak açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan bir anket formu kullanılmıştır.

Halkımız, ülkemizin kanayan yarası haline dönüşmüş olan işsizlik sorununu yine en önemli problem olarak görmektedir. Yakın dönemde yaşanmış olan terör olaylarından dolayı halkımız ikinci en önemli problem olarak terör sorununu görmektedir.

Ak Parti hükümeti genel anlamda başarılı gözükmektedir. Fakat AkParti hükümetinin başarı oranı ile oy oranının paralellik arz etmesi AkParti yöneticilerinin dikkate alması gereken bir husustur. Kısacası AkParti'yi başarılı bulanlar sadece AkParti'ye oy veren seçmen kitlesidir.
Ana muhalefet partisi CHP'nin Türk seçmeninin gözünde inanılmaz bir antipatisi olduğu görülmektedir. Bunun nedeninin iyi tahlil edilerek seçmen gözünde olumlu ve sempatik bir hava oluşturulmazsa, önümüzdeki yerel seçimler Deniz Baykal ve CHP için büyük bir yıkım olur.
MHP'nin başarı oranı oy oranının çok üzerindedir. Şayet bu başarı oranlarını, önümüzdeki seçimlerde oya dönüştürebilirlerse AkParti'nin en büyük rakibi MHP olur.

Halkımıza hangi partiden aday olmak istersiniz diye sorduğumuzda AkParti diyenlerin oranı % 65 'dir. Sonuç itibariyle seçmenimiz, belediye başkanlığı kazanmadaki önceliğin AkParti'de olduğunu düşünmekte, herhangi bir fayda sağladığı anda eski siyasi görüşünden vazgeçeceğini belirtmektedir. AkParti'den aday olmak isteyenlerin AkParti'nin oy oranından %21 daha fazla olması bunun en büyük göstergesidir.

Oy oranları ile ilgili, sorulara geçtiğimizde, AkParti yine çok yüksek bir oy oranıyla birinciliğini korumaktadır. Oy oranlarındaki en ilgi çekici bölüm CHP'nin inanılmaz bir oy kaybına uğramış olmasıdır. Bu durum CHP'nin genel politikalarının halk tarafından beğenilmediğini ve bu durumu yerele de yansıttığını göstermektedir.

Diğer bir soruda halkımız oy verme tercihindeki önceliğinin iyi bir adaydan yana olduğunu, yerel seçimlere siyasi partinin ikinci planda kaldığını göstermektedir. Kısacası önümüzdeki yerel seçimlerde kaliteli ve halk tarafından beğenilen adaylar seçim sonuçlarında belirleyici olacaklardır.

Güven endeksi sorusunda her zaman olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri çok yüksek bir oranla yine birinci sırada yer almaktadır. Bu durum halkımızın ordusuna olan güveninin ve sadakatinin tam olduğunu göstermektedir. Önceki dönemlerde daha alt sıralarda olan Emniyet Teşkilatına olan güvenin inanılmaz şekilde arttığı gözükmektedir. Bu durum özellikle son dönemlerde Büyükşehirlerde yaşanan terör olaylarında polisimizin ne kadar özverili ve başarılı olduğunun göstergesidir.

5 BÜYÜKŞEHİR

İSTANBUL ---İstanbul'da Akparti'yi zorlayacak hiçbir siyasi parti yoktur. Yani önümüzdeki  yerel seçimlerde İstanbul'u AkParti'nin çok rahat bir şekilde kazanacağı kesindir.
ANKARA ---Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu seçimlerde Melih GÖKÇEK için çantada keklik değildir. Özellikle Murat KARAYALÇIN'IN CHP'den aday olması iki ismi eşit seviyelere taşımıştır. Daha önceki seçimlerde solun bölünmesinden faydalanan Melih GÖKÇEK, bu seçimlerde özellikle MHP'nin alacağı yüksek bir oyun kurbanı olabilir.
İZMİR  ---CHP'nin kalesi olan İzmir,bu seçimlerde AkParti'nin eline geçebilir.CHP'nin İzmir'deki parti içi problemleri seçmenlerin kafasını karıştırmıştır. AkParti güçlü bir adayla İzmir'i CHP'nin elinden alabilir.
BURSA ---Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet ŞAHİN'İN başarılı çalışmaları sonucu Bursa'da AkParti'nin ve Hikmet ŞAHİN'İN alternatifsiz olduğu gözükmektedir.Yeni bir aday arayışına girişmek AkParti'yi Bursa'da zora sokabilir.
DİYARBAKIR ---DTP'nin kalesi olan Diyarbakır, AkParti'nin eline geçmeye çok yakındır. Diyarbakır'da seçim yarışı DTP ve AkParti arasında geçecek ve AkParti'nin iyi bir aday çıkartması halinde seçimi kazanmasıyla sonuçlanacaktır.


CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*