Diyarbakır karpuzu kilo kaybetti!

Diyarbakır karpuzu kilo kaybetti! .13736
  • Giriş : 01.09.2007 / 09:28:00

Diyarbakır'da farklı lezzet ve rekor ağırlığıyla dünyanın en büyük karpuzu yetişiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lezzetini güvercin gübresinden alan Diyarbakır karpuzunun ağırlığının 1980'li yıllara kadar 70 kilograma çıktığı biliniyor.

Yalnız geçmişte Diyarbakır karpuzu ile yeterince ilgilenilmediği için bugün 40 kiloya kadar düştü. Üreticilerin teşvik edilmesi ve Diyarbakır karpuzunun neslinin tükenmemesi için ilki 1968 yılında düzenlenmeye başlayan karpuz festivali her yıl yapılıyor. Festivalde en iri Diyarbakır karpuzu yetiştiren üreticiler ödüllendiriliyor. Yarışma bu yıl da 5 Eylül'de Tarım İl Müdürlüğü kampusunda yapılacak. Karpuzun Diyarbakır'ın ekonomik ve sosyal yaşantısında özel bir yeri bulunuyor. Dicle Nehri'nin kenarında oluşan kumluk alanlarda, nisan döneminde ekilen karpuzlar, güvercin gübresi ve özel bakımla rekor büyüklüğe ulaşıyor. Bir dönem 70 kiloya kadar çıkan ve develerle taşınan Diyarbakır karpuzunun ağırlığı ve lezzeti her geçen yıl azaldı. 2005 yılında düzenlenen yarışmada en büyük karpuz 50 kilo 220 gram gelirken, 2006 yılındaki yarışmada ise bu ağırlık 43 kilograma düştü. Dünyanın hiçbir yerinde Diyarbakır karpuzunun bir benzeri yetiştirilemiyor. ABD'de Diyarbakır iklim ve toprak şartlarına uygun bir yer bulunup, yetiştirmek amacıyla Diyarbakır karpuzunun tohumundan ABD'ye götürüldüğü, ancak beklenen sonuç elde edilemediği için bu işten vazgeçildiği belirtiliyor. "Sürme, pembe, ferik, siyah ve beyaz'' olmak üzere 5 çeşidi bulunan Diyarbakır karpuzu, merkeze bağlı olan ve Dicle Nehri kıyısında bulunan Sivritepe, Erimli, Tekkaynak, Feri köyü ve Tepe köyünde yetiştiriliyor.

Geçen yıl 43 kilogram gelen en büyük karpuzu yetiştiren Erimli köyünün sakinlerinden karpuz yetiştiricisi Mehmet Kaya, köylerinin eskiden beri Diyarbakır'ın en büyük karpuzlarını yetiştirmesiyle bilindiğini söyledi. Kaya, "Daha önce 55 kilogramlık karpuz yetiştirildiğini gördüm. Ancak bu ağırlıkta karpuz artık yetişmiyor. Benekli olan ve tadı çok beğenilen Diyarbakır karpuzu yine de dünyanın yetiştirilen en büyük karpuzudur. Yurtiçi ve yurtdışından istek geliyor. Tane olarak satıyoruz.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious