Diyarbakır karpuzuna yoğun talep

Diyarbakır karpuzuna yoğun talep.19789
  • Giriş : 22.05.2008 / 10:52:00

Adanalı karpuzcular, Avrupa Futbol Şampiyonasının yapılacağı Avusturya ve İsviçre'nin yanı sıra diğer bazı AB ülkelerinden talep almaya başladıklarını bildirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri (TYMSİB) Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünya karpuz üretiminde Çin'den sonra ikinci büyük üretici ülke konumunda olduğunu söyledi.

Rakamsal verilere göre Türkiye'nin karpuz üretiminin 3,9 milyon ton olduğunu belirten Kaçmaz, bunun büyük bölümünün Çukurova yöresinden karşılandığını ifade etti.

Kaçmaz, ilk hasadı da Çukurova yöresinde başlayan karpuzun zengin besin içeriği ile insan sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olduğunu kaydederek, ''Karpuzun şeker içeriğinin çoğunluğunu glikoz oluşturması kana karışımını çabuklaştırıyor, iştah açıyor, göz ve mide rahatsızlıklarına iyi geliyor, aynı zamanda serinletici özelliği bulunuyor'' dedi.

Almanya'da 2006 yılında yapılan 18. Dünya Kupası'nın, özellikle Çukurova yöresindeki karpuz üreticilerinin yüzünü güldürdüğünü, hasadın başladığı günden 23 Haziran tarihine kadar bu ülkeye 911 ton ihracat yapıldığını anımsatan Kaçmaz, şöyle konuştu:

''Bu yılki hasat döneminin 7- 29 Haziran tarihleri arasında Avusturya ve İsviçre'de yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonasına denk gelmesi, üretici, ihracatçı kadar ülke ekonomisi açısından da bir şans. Avusturya ve İsviçre'deki firmalardan şampiyona öncesi ithalat talepleri gelmeye başladı. Talepler bu yıl karpuz ihracatının en az yüzde 25 oranında artacağını gösteriyor. Bu oranın artıp artmayacağı da önümüzdeki haftadan itibaren hızlanacak ihracat hareketlerine göre belli olacak.''

-ALMANYA İLK SIRADA-

Kaçmaz, karpuz ihracatında Almanya'nın ilk sırada yer aldığını, bu ülkeyi Polonya, Avusturya ve Romanya'nın takip ettiğini söyledi.

Kaçmaz, şampiyonanın yapılacağı ülkelere karpuz dışında diğer yaş sebze ve meyve ihracatının da aynı oranda artmasının beklendiğini belirterek, ''2002 yılında 533 milyon dolar olan yaş sebze ve meyve ihracatı, 2007 yılında 1 milyar 500 milyon dolar seviyesine ulaştı, bilinçli ve kaliteli üretim, ambalaj ve hijyenin bu artışta büyük rolü var. Biz bu anlamda da şapiyonayı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious