Diyarbakır Kaymakamı'na 6 yıl hapis istemi

Diyarbakır Kaymakamı'na 6 yıl hapis istemi.10585
  • Giriş : 25.06.2009 / 10:58:00

Diyarbakır'ın Çınar Kaymakamı Hasan Tanrıseven hakkında, makam aracını özel işlerinde kullandığı ve fahiş fiyattan araç kiraladığı gerekçesiyle 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, İçişleri Bakanlığına yapılan bir ihbar üzerine Tanrıseven hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Çınar Kaymakamı Tanrıseven'in 02-28 Şubat 2006 tarihleri arasında görevli olarak yurt dışına gittiği belirtilen iddianamede, Tanrıseven'in yanında görev yapan şoför ve korumalarına makam aracıyla eşini Batman'a götürmelerini, yurt dışından döneceği gün de Batman'a gidip eşini getirmeleri yönünde talimat verdiği kaydedildi.

Ayrıca, Çınar Köylere Hizmet Götürme Birliğince bir firmadan aylığı 2 bin 600 TL'ye 2004 model 4x4 Land Rover marka araç kiralandığı, yapılan piyasa araştırmasında, bu özellikte bir aracın aylık kira bedelinin bin 700 TL olduğu belirtildi.

Birlik başkanı olan Tanrıseven'in ''rekabetin oluşmadığı bir ihalede fahiş fiyattan araç kiralayarak Çınar Köylere Hizmet Götürme Birliğinin zarara uğratılmasına sebep olduğu'' kaydedildi.

Kaymakam Tanrıseven'in TCK'nın 257/1. maddesinde yer alan ''görevi kötüye kullanmak'' suçunu 2 kez işlediği gerekçesiyle 6 yıla hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Kaymakam Tanrıseven'in yargılanmasına önümüzdeki günlerde 2. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

-İDDİALARDAN BİRİNE TAKİPSİZLİK-

Bu arada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Kaymakam Tanrıseven'in ''Çınar Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne akrabalarını ve hemşehrilerini usülsüz olarak göreve aldığı'' yönündeki iddialarının da araştırıldığı, ancak yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediğinden, söz konusu iddiayla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*