Diyarbakır saldırısının faili 2002'de serbest bırakılmış

Diyarbakır saldırısının faili 2002'de serbest bırakılmış.13435
  • Giriş : 11.01.2008 / 09:08:00

Diyarbakır'daki saldırıya ilişkin tüm güvenlik kamerası görüntüleri mahkeme kararıyla tek kopya bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saldırının failinin, 2002'de terör örgütü üyeliğinden yargılanıp delil yetersizliğinden beraat ettiği ortaya çıktı.

Gözaltında tutulan fail E.P. ile L.P., M.P., M.P., F.P., F.A., V.Y.'nin Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorguları sürüyor.

Zanlıların, ek gözaltı süresi alınması nedeniyle yarın nöbetçi savcılığa sevk edilecekleri belirtildi.

Muhtemel saldırılara karşı önlem

Bu arada, istihbarat birimleri Diyarbakır'da olası ikinci bir terör saldırısına karşı tüm kamu kurum ve kuruluşlarını uyardı.

Özellikle terör davalarının görüldüğü Diyarbakır Adliyesi önüne savcılık ve mahkemelerde görevli personel dahil olmak üzere araç parkedilmesi yasaklandı.

Güvenlik kamerası görüntüleri

Olay yerindeki işyeri, lokal, dershane, otel ve dernek binalarına ait güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerle ilgili inceleme de tamamlandı.
Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerin, soruşturmanın ilerleyen aşamasında art niyetli kişiler tarafından kötü amaçla kullanılabileceği gerekçesiyle silinmesi yönünde nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi yedek hakimliğinden talepte bulundu.

Talebi inceleyen mahkeme, güvenlik kameralarından elde edilen olay yeri görüntülerinin bir kopyasının soruşturma dosyasında delil olarak saklanmasına, diğer tüm görüntülerin silinmesine karar verdi.

Fail 2002'de yargılanmış

Zanlı E.P.'nin, kapatılan Diyarbakır 4 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde, 2002 yılında 'PKK'ya yardım ve yataklık etmek' suçundan yargılandığı tespit edildi.

5 ay cezaevinde kalan zanlının dosyası, yaşının küçük olması nedeniyle görevsizlik kararıyla Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.
Zanlı yargılama sonunda delil yetersizliğinden beraat etti.

Kapılan HADEP'in gençlik kollarında görev aldığı öğrenilen zanlının sık sık eylemlere katıldığı belirtildi.

Bomba konulan aracı satın alan ve patlamayı gerçekleştirdiği iddia edilen zanlı E.P. sorgusunda, saldırıyı yaptığını kabul ederek, talimatı Kandil'den aldığını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious