Diyarbakır Valisi: 'Çok sayıda terör eylemi önlendi'

Diyarbakır Valisi: 'Çok sayıda terör eylemi önlendi'.10711
  • Giriş : 06.01.2008 / 23:03:00

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır'daki saldırı ile ilgili son gelişmeleri açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mutlu, bir haber kanalına verdiği röportajda şunları söyledi:

"Basına yansımamakla birlikte önlenmiş pekçok olay var.Diyarbakır huzur şehri ama bu kimliği son dönemlerde sarsan olaylar oldu. Bunlar bizi derinden yaralıyor. Geçtiğimiz Perşembe günü bunun acısını yaşadık.

Türkiye'nin huzuruna yapılmış bir eylem olarak kabul ediyoruz, Diyarbakır'a yapılmış bir eylem olarak görmüyoruz. Basına yansımamakla birlikte
önlenmiş pekçok olay var. İstihbaratınız ne kadar başarılı olursa olsun bu tarz olaylar olabilir. Diyarbakır her gün terör olaylarının yaşandığı şehir değildir. Nokta bir hedef değildir. Dershanede o sırada 350 öğrenci vardı. 10 dakika sonra gerçekleşse çok büyük kayıplar yaşanabilirdi. Bu bizim için bir tesellidir. Askeri aracın geçtiği güzergah 12 km bir alanı kapsıyor. Burada hedef gözetilmemiştir. Kamu, asker, sivil olmuştur hedef. Burada asker, sivil ayrımı yapılmaksızın sadece ve sadece terör eylemi yapmak için bu eylem gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin huzuruna yapılmış bir eylemdir.

Bu tür eylemlerle güç ispatı yapılmaz. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu eylemin olmasından 3 saat evvel ikinci organize sanayi bölgesini kurmak adına bir çalışma yapmıştık işadamlarıyla 3 saat sonra bu eylem oldu. Siz kim olursanız olun yapmış olduğunuz eylem itibariyle bunlar halk tarafından desteklenmez. Diyarbakır'lı terörü lanetliyor. Günlük yaşantılarını aynı düzeyde sürdürmeleri bu eylemden yılmayacaklarını göstermektedir. Bu terör eylemi üzüntüye sebebiyet vermiştir. Diyarbakırlı bir bütün olarak teröre karşı duruşunu devam ettirmektedir.

Herkesin aklını başına toplaması şart Mutlaka failleri tespit edeceğiz. 4 kişi salınmıştır. Yenileri gözaltına alınabilir. Biz yoğun çalışma içinde bu failleri yakalamak istiyoruz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious