Diyarbakır ve Batman'da kuş gribi!

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Diyarbakır ve Batman'da bugün 4 yerleşim biriminden alınan numunelerde kuş gribi hastalığının tespit edildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlık, laboratuvarda yapılan hızlı tarama testinde kuş gribi hastalığının tespit edildiğini, tip tespiti için ileri tetkiklerin devam ettiğini belirtti.

Hastalık bölgelerinde temizlik, dezenfeksiyon, karantina, eğitim ve taramaları sürüyor.

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy'de köy tavuklarında 8 Şubat tarihinde görülen kuş gribi hastalığı ile ilgili çalışmalar tamamlanırken, bin 518 muhtelif kanatlı hayvan itlaf edildi.

Batman'da FAO, AB ve Bakanlık uzmanlarınca yapılan epidemiyolojik incelemelerde hastalığın kaynağının yaban hayatı olduğu belirlendi.

H5N1 virüsü

Ayrıca, Batman Merkez ilçe Doluca Köyü Esentepe Mezrasında şüpheli tavuk ölümleri nedeniyle 13 Şubat'ta alınan numunelerde Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü tarafından kuş gribi hastalığı teşhis edilmişti.

Dün itibariyle Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nde yapılan ileri tetkikte de virüsün tipi H5N1 olarak tespit edildi.

Odakta 829 kanatlı hayvan itlaf edilirken, halen itlaf çalışmalarına ve dezenfeksiyona devam ediliyor.

Diyarbakır ile Silvan ilçe Müdürlüğünce sahada yapılan aktif sağlık taramalarında da, Akçayır Köyü Yeşilalan mezrasında şüpheli tavuk ölümleri nedeniyle alınan numunelerde de 13 Şubat tarihinde kuş gribi teşhis edildi. Virüs tipi H5N1 olarak belirlenirken, 365 kanatlı hayvan itlaf edildi.

Türkiye'de 4 kişi ölmüştü

Türkiye'de kuş gribi nedeniyle dört kişi hayatını kaybetmişti.

Dünyada yüzlerce kişinin ölümüne yol açan kuş gribi, Türkiye'de ilk olarak 2005 yılının ekim ayında Balıkesir'in Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde bir hindi çiftliğinde ortaya çıkmıştı.

Bölgede 21 gün süren karantinanın ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribinin tamamen bittiğini açıklamış, ancak 2006'nın ilk günlerinde gelen ölüm haberleriyle kuş gribi tekrar Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Hastalıktan bugüne kadar Türkiye'de dört kişi yaşamını yitirdi.

İlk olarak, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden Van'a sevkedilen ve ölü tavuklarla temasta bulundukları belirlenen üç kardeş tedavi gördükleri YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde arka arkaya hayatlarını kaybetti.

Bu ölümlerin ardından 15 Ocak 2006'da Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Fatma Özcan da yaşamını yitirdi.

Bu son ölümle Türkiye'de kuş gribinden ölenlerin sayısı dörde yükseldi. Ölen kişiler ve yaşları ise şöyle:

1 Ocak: Muhammet Ali Koçyiğit (14)
5 Ocak: Fatma Koçyiğit (15)
6 Ocak: Hülya Koçyiğit (11)
15 Ocak: Fatma Özcan (12)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious