Diyarbakır yardımda yarışıyor

Diyarbakır yardımda yarışıyor.26296
  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da sivil toplum kuruluşları Lübnan ve Filistin için yardım kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu kapsamda Diyarbakır'da 18 STK, Lübnan ve Filistin'de İsrail zulmünde zarar görenler için yardım kampanyası başlattı.

"Filistin ve Lübnan'a Yardım Diyarbakır Girişimi" adıyla başlatılan kampanya, 28 Ağustos ile 16 Ekim tarihleri arasında 50 gün boyunca devam edecek.

Diyarbakır merkez, ilçe ve köylerinde sürdürülecek olan yardım kampanyasında, kermes, stand ve toplama noktalarında yetkililer tarafından makbuz karşılığı nakdi yardımlar kabul edilecek.

Ziraat Bankası ve Türkiye Katılım Bankası'nda açılan hesaplara YTL ve döviz türünden yardım yapılabilecek. Ayrıca kuru gıda, battaniye, konserve gıdalar, jeneratör, ilaç, mutfak ve temizlik malzemeleri yardımları kabul edilecek.

STK'lar adına bir basın açıklaması yapan Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz, insanlığın birkez daha İsrail'in eliyle gerçekleştirilen bir zulme ve barbarlığa tanıklık ettiğini söyledi.

Diyarbakırlılar olarak İsrail'in zulmüne seyirce kalmayacaklarını vurgulayan Yılmaz, zulme maruz kalan Filistin ve Lübnan'daki kardeşlerinin acılarını paylaşmak ve yaralarına kısmen de olsa merhem olmak amacıyla bu kampanyayı düzenlediklerini ifade etti.

İsrail'in başlattığı işgalin yaşam hakkı ihlali, şiddet ve yerinden edilmeler sonucu özellikle sivillerin, kadın ve çocukların yaşadığı hak ihlallerinin meydana geldiğini dil getiren Yılmaz, bir milyondan fazla insanın sadece Lübnan'da mülteci durumuna düştüğünü kaydetti. İnsanlığın hala ölmediğini ve hiçbir barbar gücün insani değerleri silemeyeceğini göstermek amacıyla bu girişimi başlattıklarını belirten Yılmaz, "Saldırılarda binin üzerinde insan hayatını kaybetmiş ve binlerce insan yaralanmıştır. Bu ağır saldırılar karşısında mağduriyet yaşamış bir halk olarak Diyarbakır halkı, mazlum kardeşlerine destek olmayı insani bir görev bilmektedir. Kardeşlerimizin ve insanlığın yanında olduğumuzu vurgulamak ve bir nebze de olsa Filistin ve Lübnan halkının yaralarına merhem olmak için ayni ve nakdi yardım kampanyasını başlatmış bulunuyoruz." dedi.

Çeşitli zamanlarda basın açıklamaları yoluyla şeffaflık açısından kampanyanın ulaştığı son durum hakkında kamuoyunun bilgilendirileceğini açıklayan Yılmaz, kermes, yardımlaşma ve diğer etkinliklerin de yapılacağını duyurdu.

Bu amaçla ilk kermesin Ofis'te açıldığına dikkat çeken Yılmaz, yardım kampanyasına destek veren STKlara teşekkür ederek Diyarbakır halkını Filistin ve Lübnan'daki mağdurlara ayni ve nakdi yardım yapmaya davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious