Diyarbakır yeni dolmuş modelini arıyor

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'da, toplu taşımada yaşanan sıkıntı, yetkilileri yeni arayışlara itti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan "Diyarbakır Toplu Taşım Modeli" ulaşım sektöründe çalışan minibüs hattı sahipleriyle paylaşıldı. Mayıs ayı boyunca devam edecek toplantılarda uzlaşma sağlanırsa önerilen model üzerinde ulaşım sistemi hayata geçirilecek. Eğer uzlaşma sağlanamazsa Büyükşehir Belediyesi kendi inisiyatifiyle mevcut filosunu genişleterek toplu taşıma hizmeti verecek.

Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda kentsel alanda toplu taşıma hizmetlerinin modern, ilerici, hizmet odaklı, esnek, eşitlikçi ve uygar standartlar dahilinde yürütülmesi amacıyla hazırlanan toplu taşım modeli tartışıldı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Muharrem Cebe'nin yönettiği toplantıda, yaşanan sıkıntılar dile getirildi.

Büyükşehir'in hazırladığı modele göre, ilk etapta mevcut tüm toplu taşım araçları ve kooperatifler değişim süreci yaşayacak. Kooperatifler birleşerek anonim şirket kuracak. Mevcut minibüs ve otobüslerin tamamı şirkete devredilerek belirli sayı ve standartlara sahip otobüslere çevrilecek. Şirket ortaklarının tamamı eşit haklara sahip olurken sermaye tarafından aktarılan araç ve maddi miktar herkes tarafından eşit olacak.

Elektronik ücret toplama sistemiyle birlikte elde edilen cirodan belediyeye ait olan miktar belediye bütçesine aktarılacak. Şirkete ait gider, masraf , yakıt, bakım, onarım, amortisman gibi maddi miktar şirketin yönetim organları tarafından kullanılmak üzere ayrılacak. Tüm giderler ayrıldıktan sonra elde edilen net kar ortaklara eşit oranda aktarılacak.

"ALT YAPI İHTİYACA CEVAP VERMİYOR"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, şehrin yöneticileri ve hizmetkarları olarak kente karşı borçları olduğunu söyledi. 1990'lı yıllardan sonra yaşanan göçle bir alt üst oluşun yaşandığını dile getiren Baydemir, "90 öncesi 275 bin olan kent nüfusu 90'lı yılların ardından istatistik verilere göre 935 bin olarak görülmekte. Kentin alt yapısı ihtiyaca yanıt verememekte. Araştırma verilerine baktığımızda kentin en büyük problem alanının ulaşım sorunu olduğunu görmekteyiz. Sizlerin bu alandaki sorunlarınızı en yakından bilen benim. Mevcut problemin aşılması konusunda birlikte tartışarak çözeceğiz." dedi.

Mevcut sistemin nitelik ve nicelik olarak ihtiyaca cevap vermediğini vurgulayan Baydemir, ulaşım sistemini düzenlerken kimseyi miskali zerre kadar mağdur etmemeyi hedeflediklerini belirtti. Temel ilkelerinin hızlı, ekonomik, rahat ve güvenli bir ulaşım sistemini hayata geçirmek olduğunu kaydeden Baydemir, uygulayacakları sistemi Türkiye'de uygulayan çok başarılı modellerin bulunduğunu ifade etti.

Kurulacak şirkette herkesin eşit haklara sahip olacağına dikkat çeken Baydemir, "Diyarbakır bu sistemle çağ atlamış olacak. Sizler eliyle Büyükşehir Belediyesi'nin de içerisinde bulunduğu bir organizasyon yapmak istiyoruz. Sizleri bir çatı altında, bir platformda toplamak istiyoruz. Bu toplantılar Mayıs ayı boyunca sürdürülecek. Toplantılarımızda uzlaşma sağlanırsa önerilen model üzerinde ulaşım sistemi devam edecek. Eğer uzlaşma sağlanamazsa Büyükşehir Belediyesi kendi inisiyatifiyle mevcut filosunu genişleterek toplu taşım hizmeti verecek." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious