Diyarbakır yoksulluğu Youtube'da

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'daki yoksulluk ve işsizlik belgeseli dünyanın en büyük video sitesi Youtube'de yayımlanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Birimi tarafından geçen yıl çekilen 8 dakikalık yoksulluk belgeseli, 2 ay önce Google tarafından satın alınan ve dünyanın en büyük video sitesi olan Youtube'da yayımlanmaya başlandı.

Diyarbakır'daki yoksulluk ve işsizlik manzaraları ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in halk toplantısındaki konuşmalarının yer aldığı görüntülerin arasına, kenti ziyaret eden gazeteci ve yazarların tespitleri de yer alıyor.

1990'dan sonra göçle gelen nüfusun nasıl büyüdüğü ve Türkiye'deki işsizlik oranının yüzde 10,9 iken Diyarbakır'daki bu oranın yüzde 70'i bulduğunun yer verildiği belgeselde Devlet Planlama Teşkilatı'nın raporundaki "Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi'nin uygulaması, oldukça yavaş bir tempoda ve istikrarlı bir şekilde de olsa, devam etmektedir. Diyarbakır'da 10 bin 'sokak çocuğu' olduğu tahmin edilmektedir" pasajı yer aldı.

Gazeteci yazar Zeynep Oral'ın "Diyarbakır'daki en büyük sorun işsizlik. Son yıllarda yörede aldığı göçlerle yığılmalarla daha da büyüyen işsizlik. Toplumu içten içe kemiren yiyip bitiren, insanların elini kolunu bağlayan, geleceğe yönelik hiçbir umut yaratmayan bir sorun. İşin kötüsü bu durumun değişeceğine dair inanç da yok insanlarda" tespitine yer verildi.

Belgeselde Diyarbakır'a gelen gazeteci ve yazarların yaptıkları saptamalardan alıntılar yapıldı. Umur Talu'nun "Diyarbakırlı yoksul, Diyarbakırlı aç. Diyarbakırlı devlet kapısında muhtaç" sözleri belgesele girerken, İsmet Berkan'ın yazdığı şu sözler alıntılandı: "Düşük yoğunluklu savaş'ın ardından yaralarının nasıl sarılacağının, hayatın nasıl normalleşeceğinin ve en önemlisi ise Ankara'nın verdiği sözleri nasıl tutacağının test edileceği, bütün bunların simgesi bir kent Diyarbakır."

Etkileyici müzik eşliğinde sokaktaki çocuk görüntüleri ekrana gelen "Orada yoksulluk var; açlık var orada; ve işsizlik; ama umut var; ışık var tüm gözlerde; bu bizim gerçeğimiz" sözleriyle yer aldı belgesel bir kız çocuğunun kameraya bakan gözleri eşliğinde "Gerçeğimize gözlerinizi kapamayın" sözleriyle bitiyor.

Belgeseli izlemek isteyenler www.youtube.com sitesinden "Diyarbakır'daki işsizlik problemi" arandığında filme ulaşabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious