Diyarbakır'a bu yıl bin derslik yapılacak

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tekdemir, bu yıl Diyarbakır'da eğitim hizmetine bin dersliğin kazandırılacağını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapılacak dersliklerle kısmi bir rahatlamanın olacağını dile getiren Tekdemir, "Bu yılda şuan bin derslik inşaatına başlanmış veya yarın öbürgün başlanacak veya bir iki ay içinde başlanacak. Yani en kötüsü yine ihale hazırlığı seviyesindedir. Dolayısıyla önümüzdeki yıl kısmi bir hafifleme ama ondan sonraki öğretim yıllarında daha hissedilir bir rahatlama olacak. Ancak liselerin 4 yıla çıkması buralarda bir süre daha derslik sıkıntısı çektirecek. Son 10 yılda yapılan derslik sayısı, çok rahatlıkla söyleyebilirim bütün Cumhuriyet tarihinde yapılan derslik sayısı kadardır." dedi.

Kaçak öğretmen çalıştıran ve kaçak olan dersanelere yönelik kontrollerin daha da sıklaştırılacağını dile getiren Tekdemir, hizmet içi kursların yoğunlaştırılacağını ifade etti. Liyakatli yönetici atamalarına mutlaka önem verileceğine dikkat çeken Tekdemir, Türkiye'de ilk defa temizlikte hizmet alımının Diyarbakır'da yapıldığını belirterek, ödenek bulmaları halinde bunun tekrar uygulanacağını kaydetti.

Vekil yöneticilerin sayılarının azaldığını ve azalmaya devam edeceğini anlatan Tekdemir, "Yöneticileri biz 3 ayda, 5 ayda bir asalete çeviremeyiz. En fazla yılda birkez yapılabilir. Çünkü yöneticinin asıl olarak atanması, duyuru ve yapılacak müracaatların değerlendirilmesi sonucunda gerçekleştiriliyor. Son zamanlarda bu yönetici atama yönetmeliğinin bir iki defa iptal edilmesi sebebiyle biraz beklemedeyiz. En son atamalarımız geçen sene bugünlerde haziran ayında gerçekleşti. Şuan sanıldığı kadar vekil yöneticimiz yok." diye konuştu.

Tecrübenin önemli birşey olduğuna fakat bugünkü yenilikler için genç öğretmenlerin de kendileri için bir avantaj olduğuna dikkat çeken Tekdemir, hayırseverlerin eğitime daha fazla katkıda bulunması için bizzat kendilerinin gideceğini söyledi.

Son yıllarda hayırseverlerin yardımlarında artış olduğunu fakat bunu yeterli görmediklerini belirten Tekdemir, bizzat birebir ziyaretlerle kendilerine daha fazla katkı sağlanmasını isteyeceklerini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious