Diyarbakır'a 'Hızlı Tren' geliyor

Diyarbakır'a 'Hızlı Tren' geliyor.9228
  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, Bakan Yıldırım'dan "Hızlı Tren" seferlerinin yapılması için çalışma başlatılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'na gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, burada Diyarbakır milletvekillerinin önerilerini dinledi.

Bakan Yıldırım'a Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, 'Hızlı Tren' önerisinde bulundu. Türkiye'nin ulaştırma sektöründe AK Parti dönemiyle birlikte çağ atladığını dile getiren Cavit Torun, Diyarbakır'da hızlı tren çalışmalarının başlatılmasını istedi.

Teklife olumlu yaklaşan Bakan Yıldırım, "Diyarbakır'a hızlı tren seferi projemiz yoktu. Ama Sayın Milletvekilimiz konuyu dile getirdi. Biz prensip olarak bir işi rayına koymadan açıklama yapmıyoruz. Ancak burada bir istisnai tavır sergileyeceğim ve size söz veriyorum, Diyarbakır iline hızlı tren seferlerinin yapılması için çalışma başlatacağım." dedi.

Bir çok ilde hızlı tren seferlerinin yapılması için çalışmaların devam ettiğini dile getiren AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, "Hızlı tren seferlerinin Diyarbakır'a gelmesi için çalışma başlatma sözü verdiğinden ötürü sayın bakanımıza teşekkür ediyorum. " şeklinde konuştu.

Hızlı trenler 40 yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinde milyonlarca yolcuyu taşıyor. Yeni kuşak demiryolu hatları üzerinde giden bu trenlerin bazıları saatte 500 kilometrenin üzerinde hıza ulaşabiliyor. Hızlı trenlerin güvenli bir şekilde işlemesi için, vagon aerodinamiğinden elektronik kontrol sistemlerine kadar, birçok altyapı unsurunun tamamlanması gerekiyor.

Hızlı tren saatte 250 km/h yaparken, 419 yolcu kapasiteli 6 vagon, klima video, TV ve müzik yayın sistemi, engelliler için donanım, kapalı devre görüntü kayıt sistemi, bilgisayar kontrollü diagnostik araç kontrol ve takip sistemi vakumlu tuvalet donanımlarına sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious