Diyarbakır'a yılın ilk karı düştü

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı, Diyarbakır'ı da etkiledi. Gecenin geç saatlerinde başlayan kar yağışı, Diyarbakır'ı beyaza bürürken; vatandaşlar ise yollarda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'yi yeni bir soğuk hava dalgası etkisi altına aldı. Dün Diyarbakır Valiliği ile meteoroloji yetkililerinin uyarılarını dikkate almayan belediyeler, kara hazırlıksız yakalandı. Sabahın erken saatlerinde iş yerlerine gitmek için evlerinden çıkan vatandaşlar yollarda mahsur kaldı. Etkili kar yağışı yolları kapattı. Toplu taşıma araçlarının çoğu ulaşıma çıkamadı.

Okulların tatil edilmeyişi ise öğrencilere zor anlar yaşattı. Kar yağışı sabah saatlerine do?ru etkisini artırırken; bazı ağaçlar karın ağırlığından dolayı eğildi. Kar yağışı şehir içi ulaşımını da olumsuz etkiledi. Özellikle eğimli bölgelerde zincirsiz çıkan araçlar yolda kalırken bu araçlarda takoz ve çekme halatı da bulunmaması belediye ekiplerinin çalışma koşullarını güçleştiriyor.

Meteorolij yetkilileri ise kar yağışının bugün öğleye kadar yoğun bir şekilde devam edeceğini bildirdi. Akşama kadar yağışın hafifleyeceğini dile getiren yetkililer, kar yağışının akşam Diyarbakır'ı terkedeceğini ifade etti.

Diyarbakır'da kar kalınlığının 11 santimetreye ulaştığını açıklayan yetkililer, "Gece ayaz bekliyoruz. Bu sebeple sıcaklığın gece eksi 9 ile 10 dereceye kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Bugün akşamdan sonra Kurban Bayramına kadar bir kar yağışı beklemiyoruz. Yalnız ayazlar birkaç gün daha devam edecek." dedi.

Sabahın ilk ışıkları ile birlikte tüm ekipleriyle çalışmaya başladıklarını belirten Fen İşleri Daire Başkanı Bülent Uçan ise, kentin çeşitli bölgelerinde tuzlama çalışması yaptıklarını ve ulaşım güçlüğü çekilen yolların en kısa zamanda açılacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş da, vatandaşların gerekli olmadığı sürece özel araçları ile trafiğe çıkmamalarını istedi.

Mecburiyet durumunda zincir, çekme halatı ve takozun mutlaka bulundurulması yönünde bir çağrı yapan Çağdaş, çekiciler ile yollarda mahsur kalan araçların kurtarıldığını ancak bunun çok fazla zaman kaybına yol açtığını belirterek kar yağışı konusunda vatandaşlardan duyarlılık beklediklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious