Diyarbakır'da 102 kilo esrar ele geçirildi

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Yapılan operasyonda İstanbul ve İzmir'e götürülmek istenen 102 kilo esrar maddesi ele geçirildi. Olaylarla ilgili 9 şahıs tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından uyuşturucu madde ticareti ve kaçakçılığı yapan organizasyonlara yönelik yapılan operasyonlar sonucu, İstanbul ve İzmir'e götürülmek istenen 102 kilo esrar maddesi ele geçirildi. Olaylarla ilgili 9 şahıs tutuklandı.

Uyuşturucu ticareti ve kaçakçılığı yapan bir organizasyonunun Mardin'den temin ettiği uyuşturucu esrar maddelerini, Diyarbakır'a getirerek buradan da batı illerine sevk ettiklerinin öğrenilmesi üzerine şehir merkezinde operasyon düzenlendi.

Organizasyon elamanlarından 4 şahısın bir araç içerisinde Diyarbakır'a Mardin istikametinden geldiklerinin görülmesi üzerine yakalandı.

Şahısların kullandıkları araç içerisinden ve şahıslardan birinin evinden toplam 50 kilo 80 gram esrar maddesi ele geçirilerek el konuldu. Gözaltına alınan 4 şahıs sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Bir başka operasyonda ise, yapılan istihbari çalışmalarda bir şahsın Diyarbakır'dan temin ettiği yüklü miktardaki esrar maddesini bir otobüs ile İstanbul'a götüreceğinin öğrenilmesi sonucu takibi yapılan şahıs İstanbul'a giden bir yolcu otobüsünde yakalandı.

Şahsa ait bir adet çuval içerisinde yapılan aramada 14 kilo esrar maddesi ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıs sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Yapılan istihbari çalışmalarda da 2 şahsın yine Diyarbakır'dan temin ettiği yüklü miktardaki esrar maddesini bir otobüs ile İzmir'e götüreceğinin öğrenilmesi sonucu yapılan operasyonda; takibi yapılan 2 şahıs İzmir'e giden bir yolcu otobüsünde yakalandı.

Şahıslara ait otobüsün bagajında bulunan bir adet çuval ve valiz içerisinden toplam 9 kilo esrar maddesi ele geçirildi. Gözaltına alınan 2 şahıs da sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Bir şahısın esrar maddesini otobüs ile İstanbul'a götüreceğinin öğrenilmesi sonucu yapılan operasyonda; takibi yapılan şahıs yolcu otobüsünde yakalandı. Şahsa ait otobüsün bagajında bulunan bir adet valiz içerisinden 10 kilo 600 gram esrar maddesi ele geçirildi. Gözaltına alınan, şahıs, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Bir şahsın Diyarbakır'ın Silvan ilçesinden temin ettiği yüklü miktardaki esrar maddesini otobüs ile İstanbul'a götüreceğinin öğrenilmesi sonucu takibi yapılan şahıs, İstanbul'a giden bir yolcu otobüsünde yakalandı.

Şahsa ait otobüsün bagajında bulunan bir adet çuval içerisinden 19 kilo 300 gram esrar maddesi ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıs, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Yapılan 5 ayrı operasyon sonucu toplam 102 kilo 980 gram ağırlığında esrar maddesi; uyuşturucu naklinde kullanılan 1 adet araca el konuldu. Operasyonlarda gözaltına alınan toplam 9 şahıs hakkında "Toplu Halde Uyuşturucu Esrar Maddesi Ticareti Yapmak, Bu Amaçla Bulundurmak ve Nakletmek." suçundan soruşturma yapıldı. Bu 9 şahıs da sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious