Diyarbakır'da 15 Şubat olaylarına karışan 29 kişi yakalandı

Diyarbakır'da 15 Şubat olaylarına karışan 29 kişi yakalandı.12214
  • Giriş : 18.02.2008 / 15:15:00

PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ın yakalanış yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da başta molotof kokteyl saldırıları olmak üzere gösteri ve eylem yapan 29 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

15 Şubat 1999 tarihinde teröristbaşının yakalanmasını protesto etmek amacıyla bölücü terör örgütü mensuplarınca yapılacak olan eylem ve faaliyetlere yönelik Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nce bölücü terör örgütünün, Türkiye'de sözde gençlik yapılanması olarak adlandırdığı Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi'ne (YDGH) yönelik olarak operasyon başlatıldı.

Çalışmalar neticesinde, teröristbaşının yakalanmasını protesto amaçlı molotoflu korsan gösteri eylemleri ile aralarında vatandaşlara ait 2 işyerine yönelik molotof kokteyli atılarak yakılması ve teröristbaşına ilişkin bildiri dağıtılması eylemlerinin failleri oldukları tespit edilen 3 şahıs yakalandı

Suriçinde faaliyet gösteren çamaşırhane ile bölücü terör örgütüne müzahir 2 dernek bürosunda ise örgüt elebaşısına ilişkin çok miktarda dilekçe ve örgütsel yayın bulundurmaktan dolayı 2 şahıs ele geçirildi.

Bölücü terör örgütü elebaşısının yakalanmasının yıldönümünü protesto etmek amacıyla 15 Şubat'ta Diyarbakır'ın çeşitli semtlerinde meydana gelen küçük çaplı korsan gösteri, yasadışı slogan atma, güvenlik güçlerine taşlı saldırı ve ateş yakma eylemlerine katıldıkları tespit edilen 29 şahıs yakalandı.

Gözaltına alınan şahısların üzerlerinde ve ikametlerinde yapılan aramalarda 12 Adet bölücü terör örgütünü temsil eden sözde bez parçaları, 138 Adet yasadışı bildiri, 2113 Adet örgüt elebaşısını sahiplenmek ve destek vermek amacıyla yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli kurumlara gönderilmek üzere hazırlanmış imzalı dilekçeler, 10 Adet içeriğinde suç unsuru tespit edilen hard diskler, 1 Adet içeriğinde suç unsuru tespit edilen Dizüstü bilgisayar, İçeriğinde suç unsuru tespit edilen kamere kasetleri ve CD'ler, çok miktarda yasak yayın ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

Yakalanan şahıslar suç delilleri ile birlikte adli mercilere sevk edildi. Sorgularının ardından Diyarbakır Adliyesi'ne sevk edilen zanlılardan molotof kokteyl saldırı yapan 3 şahıs tutuklanırken; gösteri düzenleyen 26 kişinin mahkemesi ise halen devam ediyor.

Emniyet yetkilileri, yasadışı bölücü terör örgütüne yönelik operasyonel çalışmaların aralıksız ve kararlı bir biçimde vatandaşların ve tüm devlet kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde sürdürüldüğünü bildirdi.

AYDINLATILAN EYLEMLER

11.02.2008 günü Diyarbakır Bağlar Semti Teğmen Caddesi üzerinde bulunan bir markete, molotof kokteyli atılması eylemi.

11.02.2008 günü Diyarbakır Bağlar semti Cemiloğlu Caddesi üzerinde bulunan bir markete molotof kokteyli atılması eylemi.

13.02.2008 günü Diyarbakır muhtelif semtlerinde teröristbaşına ilişkin bildiri dağıtılması eylemi.

25.11.2007 günü Diyarbakır İstasyon meydanında yapılan miting ile 05.02.2008 günü Diyarbakır'dan canlı kalkan eylemine katılıp teröristbaşı lehine slogan atma ve grubu yönlendirme faaliyetlerinde bulundukları tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious