Diyarbakır'da 20 bin patlayıcı imha edildi

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Kurban Bayramı'ndan önce yaptığı denetimlerde, el konulan maytap ve çatapat olarak adlandırılan 20 bin adet patlayıcıyı yakarak imha etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da çok sayıda çocuğun yaralanmasına neden olan patlayıcı maddeleri satan işyerlerinde denetim yapan zabıta ekipleri bin 308 işyerinden ele geçirdiği 20 bin patlayıcı maddeyi Karacadağ Şeytan Deresi'nde imha etti.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı alanda, zabıta ekiplerinin imhası sırasında patlayıcı maddeler renkli görüntüler oluşturdu.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürü Reşat Bakan, burada yaptığı açıklamada, Zabıta Koordinasyon Kurulunun aldığı karar gereği, Kurban Bayramı'ndan önce denetimlerin sıklaştırıldığını söyledi.

Ramazan Bayramı'nda 52 çocuğun bu tür patlayıcılar nedeniyle yaralanarak hastaneye başvurduğunu söyleyen Reşat Bakan, "Kurban Bayramı'nda bu tür yaralanmaların olmaması için Zabıta Koordinasyon Kurulunun aldığı karar gereği Diyarbakır kent merkezinde bin 308 iş yerinde denetim yaptık. Bu iş yerlerini patlayıcı madde satmamaları konusunda uyardık. Bayramdan önce bu iş yerlerini yeniden denetledik. Denetimlerimizde bin 308 iş yerinde 20 bin adet patlayıcı maddeye el konuldu" dedi.

Patlayıcı maddeleri yakarak imha etmeye mecbur kaldıklarını kaydeden Bakan, "Geçen bayramda da bu tür maddeleri ele geçirdik. Onları toprağa gömdük. Ancak biz çöp sahasından ayrıldıktan sonra bazı çocukların gelip bunları toprağın altından çıkardıkları duyumunu aldık. Bu kez önlem alarak, yakma tekniğini denedik" diye konuştu.

Bakan, vatandaşlardan Kurban Bayramı'nda, patlayıcı madde satan iş yerlerini ''Alo 153'' hattına bildirmelerini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious