Diyarbakır'da 4 terörist yakalandı

Diyarbakır'da 4 terörist yakalandı.7540
  • Giriş : 31.03.2008 / 16:58:00
  • Güncelleme : 31.03.2008 / 17:13:24

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonda bombalı eylem hazırlığında olan 4 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör örgütünün ses getirici eylem yapacağı istihbaratını alan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, geniş çaplı çalışma başlattı.

Emniyetin bölücü terör örgütüne yönelik başlattığı operasyonel çalışmalarda, örgüt adına Diyarbakır'da eylem ve faaliyetlerde bulunmak amacı ile komite oluşturarak bombalı eylem hazırlığında bulundukları tespit edilen 4 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Şahısların üst ve ikametlerinde yapılan aramalarda; 1 adet 7.65 milimetre çapında Browning tabanca, 1 adet tabancaya ait şarjör, 73 adet 7.65 milimetre çapında MKE yapımı dolu fişek, bomba yapımında kullanılan elektronik malzemeler, bol miktarda örgütsel kitap, dergi, döküman ve CD'ler, bölücü terör örgütünü temsil eden bez parçaları, örgüt elebaşısının bez posterleri ele geçirildi.

Nevruz kutlamaları ve sonrasında çevre illerde meydana gelen olayları bahane ederek Diyarbakır'da 26 Mart 2008 tarihinde molotof kokteyli atmak süretiyle yolu trafiğe kapattıkları, halkı provoke ederek güvenlik güçlerine taşlı saldırı eyleminde bulundukları, örgüt ve elebaşısı lehinde slogan atarak örgütü temsil eden bez parçalarını açtıkları tespit edilen toplam 10 kişi yakalandı.

Yakalanan şahıslar, emniyetteki sorgularının ardından suç delilleriyle birlikte Diyarbakır Adliyesi'ne sevk edildi.

Mahkeme, aralarından bombalı eylem yapmak isterken yakalanan şahıslarında bulunduğu 8 kişinin tutuklanmasına karar verirken; 6 şahıs ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Diyarbakır Valiliği ise "Yasadışı bölücü terör örgütüne yönelik operasyonel çalışmalar aralıksız ve kararlı bir biçimde, vatandaşlarımız ve tüm devlet kurumları ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde sürdürülmektedir." açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious