Diyarbakır'da 50 bin kişi meydana indi

Diyarbakır'da 50 bin kişi meydana indi.16963
  • Giriş : 05.01.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 05.01.2009 / 00:06:10

Sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği "İsrail'i telin" mitingine on binlerce kişi katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şehitlik Mahallesi'ndeki İstasyon Meydanı'nda yapılan mitinge İsrail'in Filistin halkına yaptığı saldırılar nefretle kınandı. Yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı mitingte Filistinliler için dua edildi.

Mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı soğuk havaya rağmen sabah saatlerinden itibaren dolmaya başladı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ve katılanların tek tek arandığı mitingde İsrail bayrağı çiğnendi.

Tekbir getirip, İsrail aleyhine sloganlar atan kalabalık, ellerinde "Siyonizme Ölüm, Filistin'e Özgürlük", "Filistin Canımız Feda Olsun", "Hamas'a selam, direnişe devam", "Hamas'a Gazze'ye bin selam", "İsrail'le stratejik ilişki bitsin" şeklinde pankartlar taşıdı, sloganlar attı.

KURAN-I KERİM OKUNDU

Kalabalıktan bir grup ise ilerleyen saatlerde İsrail bayrağını ateşe verdi. Okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından Filistinlilere dua edildi. Yaralılara Allah'tan şifa istendi.

Mitingin ilk konuşmasını bölgede tanınmış din adamlarından Mahmut Kılınç yaptı. Kılınç, Kürtçe yaptığı konuşmasında, Filistin üzerine her gün bombalar yağdığını söyledi. İslam coğrafyasında katliam yaşandığını söyleyen Kılınç, İsrail'in modern silahlarla mazlum Filistin halkını bombaladığını dile getirdi.

Kılınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a İsrail'e tepki göstermesi çağrısında bulundu.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise soğuk havaya rağmen toplanıp, İsrail'i lanetleyen halka teşekkür etti.

Gazeteci- yazar Abdurahman Dilipak, Hamas'ın her geçen gün güçlendiğine dikkat çekerek, İsrail'in Hamas'ın saldırılarından kendisini korumak için sınırlarını genişletmeye başladığını söyledi.

Filistinliler için sürekli dua edilmesi gerektiğini anlatan Dilipak, Allah'ın Filistinlilere, Hamas'ın da İslam dünyasına zafer tatdıracağına inandığını dile getirdi.

Dilipak, İsrail mallarının boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*