Diyarbakır'da 8 AIDS hastası var!

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

AIDS Savaşım Derneği Diyarbakır Şubesi, adresi Diyarbakır'da olan 4 hasta ve 4 taşıyıcı olmak üzere AIDS'li 8 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AIDS Savaşım Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından "1 Aralık Dünya AIDS Günü" dolayısıyla bir açıklama yayınlandı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 2005 yılı sonu itibarıyla 588 vaka ve bin 666 taşıyıcı olmak üzere 2 bin 254 HIV/AIDS'li bulunduğu belirtilen açıklamada; "Ancak gerçek sayının bunun çok üzerinde, en az 10 katı olabileceği tahmin edilmektedir. Her yıl bir önceki yıldan daha fazla HIV/AIDS olgusu saptanmaktadır. Yıllara göre bir azalma görülmemektedir. HIV/AIDS'lilerin yüzde 59'u (bin 333 kişi), 15-39 yaşları arasındadır ve yüzde 69'u (bin 547 kişi) erkektir. Heteroseksüel bulaşma, yüzde 52.3 ile en yaygındır. HIV/AIDS'lilerin yüzde 21'i yabancı uyrukludur" denildi.

Sağlık Bakanlığı'na 64 ilden bildirim yapıldığı kaydedilen açıklamada, en fazla AIDS bildirimi yapılan illerin İstanbul, Ankara ve İzmir olduğuna dikkat çekildi. AIDS vaka ve taşıyıcılarının sürekli yaşadığı yere göre bakıldığında ise, 77 ilde AIDS vaka ve taşıyıcısının yaşadığı bildirildi. Yine İstanbul, İzmir ve Ankara'nın AIDS'lilerin en çok ikamet ettikleri iller olduğu belirtilen açıklamada, adresi Diyarbakır'da AIDS'li 8 kişinin bulunduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious