Diyarbakır'da arıcılık kursu

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'ın merkez ilçesi Alçak Köyünde 35'i kadın olmak üzere toplam 95 üreticinin katıldığı arıcılık kursu veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2005 yılında olduğu gibi, 2006 yılında da arıcılık sektörüne, olan ilgi artarak devam ediyor. Bu kapsamda 2006 yılı Ocak ayından bu yana vatandaşlar kurslarda arıcılık konusunda eğitiliyor. Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayma Şube Müdürü Ramazan Yaman, çiftçilerin kış aylarındaki eğitim çalışmalarına hız verdiklerini söyledi. Yaz mevsiminde çiftçilerin tarla, bağ ve bahçelerde çalıştıklarından dolayı bir araya toplamanın zor olduğuna dikkat çeken Yaman, kış döneminde kimsenin dışarıda fazla bir işi olmadığından eğitim faaliyetlerinin daha kolay yürütüldüğünü belirtti.

Eğitimlerinin sadece erkeklere yönelik değil kadınları da kapsadığını anlatan Yaman, "Gittiğimiz köylerde hem erkeklere hem de bayanlara kurslar veriyoruz. Son olarak arıcılık konusunda kadınlara da eğitim verdik." diye konuştu. Çiftçilere yönelik olarak sürdürülen toplantılar haftanın 5 günü, her gün 4 toplantı olmak üzere haftada 20 toplantı şeklinde sürdürüldüğünü belirten Yaman, "Mart ayı sonuna kadar devam edecek olan bu toplantılarda, köyün tarımsal potansiyeli dikkate alınarak; tarımsal üretim teknikleri, hayvancılık, tarımsal desteklemeler ve diğer konularda çiftçiler bilgilendiriliyor." dedi.

Öte yandan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 2006 yılında ülke genelinde yapılması kararlaştırılan 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' adlı bilgi yarışması programı kapsamında Diyarbakır'da il yarışmasının 20 Mart'ta yapılacağını dile getiren Yaman, 11 ilin katılacağı bölge yarışmasının Diyarbakır'da 10 Mayıs 2006 tarihinde yapılacağını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious