Diyarbakır'da 'Barzani' olayı: 9 gözaltı

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Diyarbakır Valiliği'nin yapılmasına için vermediği 'Barzani Anma Toplantısı' için basın açıklaması yapan grup ile polis arasında olay çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuzey Irak'taki yerel hükümet başkanı Mesut Barzani'nin babası Mele Mustafa Barzani'nin Kürtlerin lideri olduğunu iddia eden şarkıyı okuyan gruba, polis müdahale etti; 9 kişi gözaltına alındı.

Aralarında kısa bir süre önce kapatılan Kürt-Der Başkanı İbrahim Güçlü'nün de bulunduğu Kürt Ulusal Çalışma Grubu, Miryıldız Düğün ve Konferans Salonu'nda Kuzey Irak'taki yerel hükümet başkanı Mesut Barzani'nin babası Mele Mustafa Barzani'nin 28'inci ölüm yıldönümü ile ilgili 'anma toplantısı' düzenlemek istedi.

Diyarbakır Valiliği'nin etkinlik için izin vermemesi üzerine yaklaşık 50 kişilik grup, düğün salonu önünde yoğun güvenlik önlemleri arasında basın açıklaması yaptı.

Kürtçe okunan basın açıklamasında Diyarbakır Valiliği ile Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü kınandı.

Basın açıklamasından sonra dağılma anında 15 kişilik genç grup, kısa bir süre önce uluslararası tartışmalara da neden olan bir marş okudu. Polisin uyarısını dikkate almayan grup, marşı yüksek sesle okumayı sürdürdü.

Gençler ile polis arasında arbede yaşandı. Olay yerinde bulunan çevik kuvvet ekipleri olaya müdahale ederek marş ve slogan atanları gözaltına aldı. Okunan marşın Barzani üzerine yazılan şarkı olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Lider Mele Mustafa Barzani bütün Kürtlerin kalbinde yaşıyor. Onu anma toplantısını yasaklama, Kuzey Kürtlerinin kalbinde onun sevgisini ve saygısını daha artırdı ve büyüttü. Bizler onun mücadelesi ve emeği önünda eğiliyoruz" denilerek saygı duruşunda bulunulduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious