Diyarbakır'da bina çöktü

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Belediyenin bundan 3 ay önce boşalttığı bina çöktü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır'da, belediye tarafından 3 ay önce boşaltılarak yıkım kararı alınan boş bir bina çöktü. Vatandaşlar olduğu yere çöken binada kalanların olduğunu iddia etti.

Kayapınar Beldesi Sıtkı Göral Caddesi 2. Sokak'ta bulunan ve yaklaşık 3 ay önce kolonlarının patlaması sonrası yapılan teknik inceleme sonrası tamamen boşaltıldığı öğrenilen 32 daireli Alkan-1 Apartmanı, saat 15.00 sıralarında büyük bir gürültüyle çöktü.

Binanın çöktüğünü gören vatandaşlar, olayı polise bildirdi. Olay yerine ambulansları sevk eden polis, sivil savunma ekiplerine de haber verdi. Polis, olaydan hemen sonra enkazın etrafında güvenlik şeridi çekti. Sokakta çalışan bazı çocukların binada olabileceği ihtimali üzerine itfaiye, sivil savunma ve 112 ekipleri enkaz kaldırma çalışmalarına başladı.

Vatandaşlar çökme sırasında binada çocukların bulunduğunu iddia etti. Sivil savunma ekipleri ise, vatandaşların ortaya attığı iddianın doğru olup olmadığını araştırıyor. Olay yerine gelen çevik kuvvet ekipleri güvenlik önlemleri alırken; sivil savunma ise binanın altında canlı olup olmadığını arıyor. 8 katlı ve 32 daira olan bina, 3 ay önce belediye tarafından yıkım için boşaltıldı. Binanın boş olması felaketin eşiğinden döndürdü.

Binanın 3 ay önce boşaltıldığını dile getiren Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, hazırlanan raporlar doğrultusunda binanın yıkılmak için boşaltıldığını ve alınan bu kararın ne kadar yerinde olduğunun şimdi anlaşıldığını söyledi. Büyük bir felaketten Allah'ın koruduğunu anlatan Karatekin, binayı kış şartlarından dolayı yıkamadıklarını belirtti. Binaya gerekli uyarıların asıldığına dikkat çeken Karatekin, inşaatçıların binaları çok sağlam yapmalarını istedi.

Başkan Karatekin, "Bugün binanın yıkılması, artık kendi ağırlığını taşıyamayacak durumda olduğunu bize gösterdi. Daha önce teknik ekiplerimiz gittikleri yerlerde saldırılara maruz kaldı. Oysa insanlarımızın can güvenliği her şeyden daha önemli. Bu olayın, müteahhitlerimize gereken ilgiyi göstermeleri konusunda ders olmasını umuyorum." dedi.

Binada demir toplayan çocukların olduğu yönündeki söylentilerin araştırıldığını dile getiren Karatekin, bütün engellemelere rağmen yapı denetimden uzak binaların yıkılacağını kaydetti. Olay yerindeki bir vatandaş ise, çocukları binaya gitmemeleri konusunda uyardığı halde çocukların binaya gittiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious