Diyarbakır'da büyük gasp çetesi operasyonu

  • Giriş : 20.05.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da bir gasp çetesinin 10 yıllık polis memurunu gasp ederek ağır yaralaması üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü büyük operasyon başlattı. Polis ile çete üyeleri arasında sıcak takip yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Memurun direnmesi üzerine kuru sıkı tabancadan bozma silahla ağır yaraladı. Ağır yaralanan memur Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ciddi olan memur, daha sonra Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi'ne kaldırıldı.

Balıkçılarbaşı Semti'nden kaçarak Dicle Üniversitesi yakınında bulunan Hevsel Bahçeleri'ne giren 3 kişi yakalamak için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü geniş güvenlik önlemleri alarak operasyon başlattı.

Sivil giyinimli polis memurlarının yakından takip ettiği çete üyelirinin bahçede izini kaybetmesi üzerine Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, telsizden anons yaparak saldırganların silahlı olabileceğini belirterek, memurların geri çekilmesini istedi.

Yaklaşık 10 kilometre kare alanı kapsayan bahçenin etrafı bölgeye gelen 150 civarında güvenlik güçleri tarafından sarıldı.

Olay yerine Özel Harekat Kuvvetleri gelerek operasyon için hazırlık yaptı. Bu arada 5 ekip donanımlı Özel Harekat Kuvveti Dicle Köprüsü'nü geçerek Dicle Üniversitesi tarafında güvenliği sağladı .

Hevsel Bahçeleri'nde çalışan tarla sahipleri da güvenlik gerekçesi ile alandan çıkartılmaya çalışıldı.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakıma alınan memurun kan kaybettiği telsizden yapılan ' Acil üç ünite kana ihtiyaç var' anonsuyla belirtildi. 10 yıllık memuru ağır yaralayan Şeyhmus İlhan isimli gaspçının dün Diyarbakır Adliyesi'ne aynı suçtan çıkartıldı ve serbest bırakıldığı iddia edildi.

2004 yılında PKK teröristlerin bir polis noktasına saldırıp iki polisi şehit ederek yine Hevsel Behçeleri'ne sığınmışlardı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü o dönemde de Hevsel Bahçelerine operasyon düzenlemişti.

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu bölgeye girmeye çalışmış ve büyük tartışma yaşanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious