Diyarbakır'da ceset sayısı 5'e ulaştı

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 15:13:27

Diyarbakır'da geçen pazar günü çöken ‘Alkan 1 Apartmanı'nın enkazından, 14 yaşındaki Abdullah Köse 35 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 kişinin ölümüne neden olan binanın müteahhidi Gani Alkan ve belediye yetkilileri hakkında olayda ihmal ve kusuru bulunduğu gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Kayapınar Beldesi Huzurevler Semti Esen Sokak'ta bulunan 8 katlı 32 daireli ‘Alkan 1 Apartmanı' taşıyıcı kolon ve duvarlarında derin çatlaklar oluşması nedeniyle Kasım ayında kullanılamaz raporu verilmesi ardından boşaltıldı. Dicle Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi uzmanların yıkım kararı verdiği bina geçen pazar günü saat 15.00 sıralarında büyük gürültüyle kendiliğinden çöktü. Çökme sırasında görgü tanıkları binada 6 kişinin bulunduğunu söylemesi üzerine Sivil Savunma ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Arama Kurtarma ekipleri enkazda arama çalışmaları başlattı.

Pazar akşamı enkaz altından lise öğrencileri olan 18 yaşındaki Mesut Demir ile 17 yaşındaki üvey kardeşi Hasan Demir'in cesetleri çıkarıldı.

35 SAAT SONRA KURTARILDI

Diyarbakır’da çöken ‘Alkan 1 Apartmanı'nın üst katında kuş besleyen 15 yaşında Abdullah Köse çöken binanın enkazından tam 35 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı. Saat 02.00 sıralarında enkaz altından yaralı çıkarılan Köse, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi altına alındı. Sağ bacağında damar ezilmesi olduğu için kangren olma tehlikesi bulunan, yüzünde morluk ve şişme oluşan Köse'nin genel sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. İlköğretim Okulu 6'ncı sınıftan terk eden ve babası bir süre önce ölen Abdullah Köse'nin binada kuş beslediği belirtildi. Olay günü kuşlarına bakmak için binaya girdiği belirtilen Köse’nin sağ kurtulması yakınlarını sevindirdi.

Kardeşinin hayatta kalmasından büyük sevinç duyduğunu anlatan ağabeyi Erdal Köse, “8 katlı binanın enkazından 35 saat sonra birini sağ çıkması insanı elbette mutlu olur. Dileğimiz hepsinin canlı çıkmasıydı, ne yazık ki 5 kişiye mezar oldu. Bile bile binayı hepsine mezar ettiler. Abdullah, arkadaşlarının ‘gel kuş yakalayalım’ demesi üzerine binayı giriyor. Kardeşim girip birinci kata çıktıklarında bina çöküyor. Kardeşim pazarlarda portakal satıyordu. O gün saat 14.00 sıralarında pazardan eve gelip arkadaşlarıyla binaya girdi. Allah onu bize bağışladı” dedi.

3 KİŞİNİN CESEDİ ÇIKARILDI

Sürdürülen çalışmalarda bugün saat 05.45'te 16 yaşındaki Fırat Dursun'un, saat 06.40'ta 18 yaşındaki Ahmet Koçlardan ve saat 09.15'te de 36 yaşındaki Selahattin Kaymak'ın cesetlerine ulaşıldı. Toplam 5 kişinin yaşamını yitirdiği enkazda arama kurtarma çalışmalarına son verildi. Diyarbakır Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği Müdürü İlhami Doğangün, “Enkaz altında kimse kalmadı o yüzden arama çalışmalarına son verdik” dedi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 kişinin ölümü, 1 kişinin de yaralanmasına neden olan çöken bina ile ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılık görevlileri, enkaz bölgesinden fotoğraf ve kamera görüntüsü aldıktan sonra başlattığı soruşturmada, olayda ihmali ve kusuru bulunduğu öne sürülen Kayapınar Belediyesi İmar Dairesi Başkanlığı görevlileri ile binayı 1998 yılında inşa eden müteahhit Gani Alkan hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılık, binanın tahliye edilmesinden hemen sonra yıkım kararı alınmasına rağmen belediye görevlilerinin neden yıkımı gerçekleştirmedikleri ve binaya giriş- çıkışların engellenmesi yönünde neden koruyucu tedbir alınmadığıyla ilgili soruşturmaya devam ediyor. Ayrıca, binanın inşa edildiği 1998 yılında 5 kat ruhsat verilmesine rağmen binanın 8 kat inşa edilmesiyle ilgili söz konusu tarihte Kayapınar Belediyesi'nde görev yapan imar dairesinde görevliler ile müteahhit Gani Alkan'ın da ifadesine başvurulacak.

Çöken binanın enkazından cesetleri çıkarılan Fırat Dursun, Ahmet Koçlardan ve Selahattin Kaymak'ın cesetleri otopsi yapılmak üzere Diyarbakır Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious