Diyarbakır'da çıkan olaylarda 10 kişi yaralandı

  • Giriş : 26.02.2006 / 00:00:00

Mardin'in Dargeçit ilçesi kırsalında düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen teröristlerden Ergin Ekinci'nin Diyarbakır Devlet Hastanesi Morgu'ndaki cenazesinin ailesi tarafından teşhis edildikten sonra hastaneden alınmasının ardından olaylar çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hastane önünde bekleyen bir grup, sık sık teröristbaşı Abdullah Öcalan lehine solganlar attı. Polis sürekli yasadışı slogan atmamaları konusunda uyardı. Cenaze ile birlikte yürüyüşe geçerek terör örgütü lehine slogan atan grup, Dağkapı Meydanı'nda trafiği kapatınca polis uyardı. Ancak uyarılara rağmen yürümek isteyen kalabalıktan bir grup polise taşlı saldırıda bulundu.

Bunun üzerine polis tazyikli su ve biber gazı kullanarak kalabalığı dağıttı. Gazi Caddesi'ne doğru dağılan kalabalık bazı banka şubelerinin camlarını kırdı. Yaklaşık 100 kişiyi Dağkapı Meydanı'nda bulunan işyerinde tutan polis, daha sonra bunları serbest bıraktı. Medine Caddesi ile Valilik Caddesi'nda polise ve işyerlerine taş atan eylemciler daha sonra sokak aralarına dalarak kayboldu.

Meydana gelen olaylarda aralarında polis memurları ve gazetecilerin de bulunduğu yaklaşık 10 kişi yaralanırken, gözaltına alınanlar oldu. Alınan cenazeler Yeniköy Mezarlığı'na götürüldü. Öldürülen teröristlerin 3'ü Dargeçitli, 1'i Batmanlı, 2'sinin Mardin Nusaybinli ve bir tanesinin de Diyarbakır doğum olduğu öğrenildi. Mardin'in Dargeçit ilçesi kırsalında düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen teröristlerin isimleri ise şöyle: İdris Aykut, Yoldaş Özel, Abbas Baran, İdris İmir, Eşref Kahraman, Hüseyin Özkaya ve Ergin Ekinci.

Bu arada Son 3 yılda asker, polis ve geçici köy korucusu 246 kişi şehit oldu, 1325 terörist ele geçirildi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan'ın soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, 2003'ten bu yana 359'u ölü, 377'i sağ ve 589'u teslim olmak üzere 1325 teröristin ele geçirildiğini bildirdi.

Aksu, uluslararası güvenlik ve işbirliği anlaşmaları gereğince İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Azerbaycan ve Ukrayna'da 2003'te 52, 2004'te 41 ve 2005'te 23 olmak üzere toplam 116 örgüt mensubunun yakalanarak, Türkiye'ye teslim edildiğini kaydetti.

Aynı tarihler arasında 21'i polis, 22'si geçici köy korucusu, 203'ü de asker olmak üzere 246 şehit verildiğini ifade eden Aksu, ''Bu mücadelede yaralanan ve vazife malulü olanların sayısı ise 104'ü polis ve 43'ü asker olmak üzere toplam 147 kişi.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious