Diyarbakır'da çocuklara Kürtçe karne verildi

Diyarbakır'da çocuklara Kürtçe karne verildi.13915
  • Giriş : 24.06.2009 / 17:51:00
  • Güncelleme : 24.06.2009 / 17:57:47

Sur Belediye Başkanı'nın, 4. sınıf öğrencisi bir çocuğun Kürtçe öğrettiği çocuklara Kürtçe karne dağıttığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sur Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Hasırlı Mahallesinde evlerinin bir odasını sınıfa çeviren Cumhuriyet İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Medya Örmek'in 10 çocuğa Kürtçe ders verdiği, ders alan öğrencilere, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın katılımıyla karne dağıtım töreni düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, Demirbaş'ın Kürtçe ders veren Örmek'e teşekkür ettiği, ders alan 10 çocuğa Kürtçe hazırlanan karnelerin verildiği kaydedildi.

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Zülfü Toman ise, küçük bir çocuğun başka çocuklara Kürtçe öğretmesi ve Sur Belediye Başkanı Demirbaş'ın da bu çocuklara karne vermesinin incelenmesi gerektiğini söyledi.

Toman, konuyla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük bir çocuğun başka çocuklara Kürtçe öğretmesi ve ardından eğitim alan çocuklara karne verilmesinin yasal olmadığını belirtti. Toman, reşit olmayan, yasal sorumluluğu bulunmayan, öğretme kabiliyeti ve yetkisi bulunmayan kişilerin eğitim vermesinin mümkün olmadığını hatırlattı.

Kurs açmak sureti ile eğitim verme yetkisinin Halk Eğitim Merkezlerine ait olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Zülfü Toman, şöyle dedi:

''Abdullah Demirbaş bir eğitimcidir. Kimlerin eğitimci olacağını çok iyi bilir. Eğitim veren bir kişinin bu alandaki bir yüksek öğretim kurumundan mezun olması gerekir. Bu kişilere eğiticilik belgesi verilir. Ya da öğretici ise usta öğreticilik belgesinin bulunması gerekir. Bu vasıfları taşımayan birisinin eğiticilik yapması söz konusu olamaz. Bu durum kesinlikle yasal değil. Bu tür konular incelenmeyi gerektirir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*