Diyarbakır'da El-Kaide bağlantılı 3 kişi tutuklandı

Diyarbakır'da El-Kaide bağlantılı 3 kişi tutuklandı.11361
  • Giriş : 22.06.2008 / 19:10:00
  • Güncelleme : 22.06.2008 / 18:51:08

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda, El-Kaide terör örgütü bağlantılı olduğu ileri sürülen 11 kişi yakalandı. Emniyet sorgularının ardından Diyarbakır Adliyesi'ne sevk edilen 11 zanlıdan 3'ü tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, yurt dışındaki sözde cihad bölgeleriyle ilişkili dini motifli bir terör örgütüne yönelik bir süredir çalışma yürütüyordu. Diyarbakır'da El-Kaide terör örgütü bağlantılı bir grup tespit eden polis, operasyon başlattı. Geçen hafta Diyarbakır'ın değişik noktalarına Özel Harekat Timleri'nin düzenlediği operasyonlar sonucu 11 kişi yakalandı.

Gözaltına alınan şahısların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise 1 adet uzun namlulu kaleşnikof marka silah, 1 adet Makarow marka tabanca, 57 adet fişek, 3 adet şarjör, 3 adet hard disk, CD, DVD ve çok sayıda örgütsel yayın ve doküman ele geçirildi. Zanlıların kaldıkları yerlerde ele geçirilen hard disk, CD ve DVD'lerde ise El-Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Ladin'in konuşmaları, Amerikan askerlerine yönelik yapılan saldırılar, bomba yapımını gösteren görüntüler çıktı.

Yakalanan 11 kişinin Hizbullah geçmişi olduğu ve cezaevine girip çıkan şahıslar olduğu belirtildi. Edinilen bilgilere göre, yakalanan 11 kişi radikal diye nitelendirilen insanlardan oluşuyor. El-Kaide terör örgütü çizgisini benimsediklerini belirten zanlıların bazılarının, Afganistan ve Pakistan'a gidip cihat bölgelerinde bulundukları belirlendi. Zanlıların ifadelerinde, "Amerikan askerlerine yönelik yapılan saldırıları televizyonda gördüğümüzde mutlu oluyoruz" dedikleri öğrenildi.

Zanlıların, internetten Usame Bin Ladin'in konuşmalarını, Amerikan askerlerine yönelik yapılan saldırıları ve bomba yapımını gösteren görüntüleri indirdiği ortaya çıktı. Türkiye'de herhangi bir noktaya eylem yapacakları yönünde bir bilgiye ulaşamadıklarını belirten emniyet yetkilileri ise şahıslarda eylem yapma potansiyellerinin bulunduğuna dikkat çekiyor.

Terörle Mücadele Şubesi'nde 3 gün sorgulanan zanlılar, dün Diyarbakır Adliyesi'ne sevk edildiler. Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılan sorgulamanın ardından 11 kişi nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, 11 şahıstan 3'ünün tutuklanmasına karar verdi. 8 şahıs ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious