Diyarbakır'da film festivali

Diyarbakır'da film festivali.12810
  • Giriş : 01.03.2008 / 18:24:00

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından gerçekleştirilen '19. Ankara Uluslararası Film Festivali' 22 / 28 Mart tarihleri arasında, Diyarbakır'ın konuğu olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakırlı sinemaseverler, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Yenişehir Belediyesi işbirliği ile 'Ankara Uluslararası Film Festivali' programında yer alan pek çok filmi izleyebilecek.
Bu kapsamda festivalin 'Dünya Sineması' programından, Aleksi Salmenperä'nın 'Erkek İşi' (2007), John Cassavetes'in 'Gölgeler' (1959) ile 'Açılış Gecesi' (1977), Daniel Gruener'ın 'Pazar Günleri Asla' (2006), Noël Mitrani'nin 'İgor Rizzi'nin Peşinde' (2006) ve Zoltán Kamondi'nin 'Dolina' (2007) adlı öne çıkan filmlerin yanı sıra pek çok kısa ve belgesel film gösterilecek.

Diyarbakır Sanat Merkezi Avrupa Sineması ve Yenişehir Galeria Sinemaları'nda yapılacak gösterimlerde, sinemaseverler bazı filmlerin yönetmen ve oyuncularıyla bir araya gelme olanağı da bulacak.

-'BAĞIMSIZ SİNEMANIN BABASI' Ankara FİLM FESTİVALİNDE

Öte yandan Festival, 'Toplu Gösterim Bölümü'nü Amerikan Bağımsız Sineması'nın neferi olarak adlandırılan John Cassavetes filmlerine ayıracak.

Ankara'da 13 ? 23 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival programının ilgi ile takip edilen bölümlerinden biri olan ve sinema ustalarının başyapıtlarını bir araya getiren "Toplu Gösterim" bölümünün bu seneki konuğu, Amerikan bağımsız sinemasının en önemli yönetmeni John Cassavetes olacak.

Cassavetes'in, "Bağımsız Sinemanın Babası" olarak anılmasında filmlerini oyunculuktan kazandığı parayla yaparak, yapımcı/stüdyo/gişe baskısından kurtulması rol oynuyor.

Festival izleyicileri bu kapsamda, 'Her Şeyin Dışında Yaşamın İçinde: John Cassavetes' başlığı altında, Cassavetes'in 'Gölgeler' (1959), 'Yüzler' (1968), 'Etki Altında Bir Kadın' (1974), 'Çinli Bir Bahisçinin Ölümü' (1976) ve 'Açılış Gecesi' (1977) filmlerini beyazperdede izleme imkânı bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious