Diyarbakır'da Hizbullah davasında karar

Diyarbakır'da Hizbullah davasında karar.15609
  • Giriş : 25.06.2007 / 15:18:00

13 yıldır yargılanan 11 sanıktan 10’u müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 1 sanık ise beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır’da 1992-1994 yılları arasında terör örgütü Hizbullah adına 24 adam öldürme, 21 yaralama ile birçok bombalama eylemini gerçekleştirdikleri gerekçesiyle 13 yıldır yargılanan 11 sanıktan 10’u müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 1 sanık ise beraat etti.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar, İhsan Baran, Naşit Tutar, Murat Salur, Asıf Güneş, Hasan Süsli, İdris Şimşek, Mehmet Çiğdem, Mesut Tunce, Hüsamettin Çiçek ve Mehmet Halil Taş hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan sanık Metin Kılıç ise duruşmaya katılmadı.
Savcı, bir önceki duruşmada verdiği mütalaasını tekrarlayarak sanıkların Türkiye Cumhuriyeti’nin mevcut anayasal düzenini silah zoru ile değiştirip yerine İslami esaslara dayalı bir şeriat devleti kurmak için terör örgütü Hizbullah adına eylemlere katıldıkları gerekçesiyle ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi.
Sanıklar son savunmalarında, iddianamede üzerlerine atılı eylemlere katılmadıklarını belirterek, tahliye ve beraatlarını talep ettiler.

KARAR
Mahkeme, verdiği kısa bir aranın ardından kararını açıkladı.
Mahkeme heyeti, sanıklar İhsan Baran, Naşit Tutar, Murat Salur, Asıf Güneş, Hasan Süsli, İdris Şimşek, Mehmet Çiğdem, Mesut Tunce, Hüsamettin Çiçek ve Mehmet Halil Taş’ın, TCK’nin "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçunu kapsayan 309. maddesi hükümleri uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmalarına karar verdi. Sanıkların yargılama esnasında duruşmalardaki iyi hallerini dikkate alan mahkeme, indirim yaparak cezayı müebbete dönüştürdü.
Mahkeme heyeti ayrıca, Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanmak için başvuruda bulunan sanıklar Mehmet Halil Taş ve Hüsamettin Çiçek’in başvurusunu, terör örgütünün dağılmasına veya meydana çıkartılmasına ya da örgütün amaçladığı suçun işlenmesine engel olacak mahiyette bilgi ve belge vermedikleri gerekçesiyle reddetti.
Mahkeme, "terör örgütü Hizbullah üyesi olmak" suçundan yargılanan sanık Metin Kılıç’ın da atılı suçu işlediğine dair mahkumiyetine yeterli kesin, hukuki ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle beraatına karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious