Diyarbakır'da huzura kurşun sıkıldı

Diyarbakır'da huzura kurşun sıkıldı.17282
  • Giriş : 09.10.2008 / 11:57:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 15:10:25

Diyarbakır'da eli kanlı teröristler polis servis aracına ateş açtı: 5 şehit

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Polis okulu aracına saldırı düzenlendi. 5 polis şehit oldu. 19 yaralı var. Yaralıların çoğunluğunun polis olduğu kaydedildi.

Diyarbakır Silvan yolunda, polis okulu servis aracına düzenlenen saldırıda çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Araçta mesaisini bitiren polis memurları ve polis okulu öğrencilerinin olduğu belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre, Yenişenir ilçesi Seyrantepe mevkisinde Diyarbakır-Silvan kara yolu üzerinde seyir halindeki polis servis aracına Aziziye Mahallesi ara sokaklarından henüz kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırı düzenlendi.  

 

Flash Animasyonu

   

Flash Animasyonu

 

yolunun 10. kilometresindeki Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulundan mesai çıkışı personeli alan 21 AAA 22 plakalı servis otobüsü, Aziziye Mahallesi'nden kente doğru gelirken, saat 17.25'te Seyrantepe mevkisinde henüz kimliği belirsiz kişilerce uzun namlulu silahlarla çapraz ateşe alındı. Saldırganların el bombası da attığı saldırıda, polis memurları Adem Seyfioğlu, Ramazan Tavşancı, Adem Kılıçarslan, Duran Karaboğaç ve yardımcı şoför Vedat Ulu şehit olurken, 19 kişi de yaralandı. Olay yerinde teröristlerin attığı patlamamış bir el bombası bulundu.
Yaralılar, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma, Diyarbakır Asker ile Eğitim ve Araştırma hastanelerinde tedavi altın alınırken, ağır yaralılar ameliyata alındı.

-GENİŞ ÇAPLI OPERASYON BAŞLATILDI-

Saldırının hemen ardından güvenlik güçlerince olay bölgesinde teröristlerin yakalanması için operasyon başlatılırken, durumu şüpheli görülen çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin polisteki sorgusu sürüyor.

Olayın ardından görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda iki kişinin eşkali belirlendi. Güvenlik güçleri, saldırganların yakalanması için Aziziye ve Cumhuriyet mahalleleri başta olmak üzere kent genelinde geniş çaplı operasyon sürerken, operasyona 2 polis helikopteri de havadan destek vermeye devam ediyor.

Olay yeri inceleme ekiplerinin titizlikle sürdüğü çalışmanın ardından saldırıya uğrayan servis otobüsü çekiciyle olay yerinden kaldırıldı. Vali Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya saldırı yerine gelerek, bir süre incelemede bulundu.

-YARALILARI ZİYARET ETTİLER

Vali Mutlu, Emniyet Müdürü Çatalkaya, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak saldırıda yaralananları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundular.

Vali Hüseyin Avni Mutlu ile Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, hastane çıkışında gazetecilerin sorusunu yanıtsız bıraktılar.

İKİSİNİN EŞKALİ BELİRLENDİ

Güvenlik güçleri, saldırganların yakalanması için olay bölgesinde operasyon başlatırken, bölgedeki şüpheli kişi ve araçlar üzerinde de arama yapılıyor. Operasyona iki polis helikopteri de havadan destek veriyor. Saldırganların olayda kullandığı tahmin edilen kırmızı renkli otomobil aranırken, saldırganlardan ikisinin eşkalinin belirlendiği öğrenildi.

İSTANBUL POLİSİ'DE ALARMDA

Diyarbakır'da polis servis aracına düzenlenen saldırının ardından İstanbul polisi alarma geçti. Kritik noktalarda önlemlerini sıklaştıran polis, şüpheli gördükleri şahıs ve araçları didik didik aradı. Ayrıca telsizden, Diyarbakır'daki saldırı hatırlatılarak denetimlerin sıklaştırılması konusunda uyarılarda bulunuldu.

İstanbul'da güvenlik önlemini sıklaştıran polis, kentin ana caddelerinde ve kritik noktalarda uygulama başlattı. Halkın yoğun olduğu yerlerde yunus ekipleri şüpheli şahıs ve araçlarda arama yaptı. Uygulamalar sırasında bazı polis ekiplerinin uzun namlulu silahlarla güvenlik önlemi alması dikkatlerden kaçmadı. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün önünün iki taraflı bariyerlerle kapatıldığı görüldü.

Öte yandan, telsizden İstanbul polisine uyarı mahiyetinde anonslar yapıldı. Diyarbakır'daki saldırının hatırlatıldığı anonslarda; silahlı saldırı ve bombalama eylemlerine karşı polisin dikkatli olması, önce kendi can güvenliklerini alarak uygulama yapmaları istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*