Diyarbakır'da ilk kez Kürt dili bayramı kutlandı

Diyarbakır'da ilk kez Kürt dili bayramı kutlandı.11854
  • Giriş : 24.05.2009 / 21:07:00

Diyarbakır'da geçtiğimiz yıllarda küçük çaplı yapılan Kürt Dili Bayramı, bu yıl geniş katılımla kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kurdi Der'in, Koşuyolu Parkı'nda Kürt Dil Bayramı nedeniyle düzenlediği şölen renkli görüntülere sahne oldu.

Kurdi Der Başkanı Remzi Azizoğlu, Kürt halkının yaşamın her alanında kendi dilini kullanmasını istedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise Kürt dili içerisinde bulunan tüm lehçelerin birbirinden zengin olduğunu kaydederek, "Kürt dili Zazaca, Gorani, Sorani, Kurmanci tüm lehçeleri ile bir bütündür. Şimdiye kadar dilimiz dengbêjlerin ve yazarlarımız sayesinde korunmuştur." diye konuştu.

Kürt dili üzerinde asimilasyon yapıldığını öne süren Baydemir, "Fakat bizim de bazı eksikliklerimiz bulunmaktadır, biz de kendi dilimize yeterince sahip çıkamıyoruz. Eğer biz evimizde, sokakta, alışverişte dilimizi çok az kullanıyorsak ve biz kendi dilimize sahip çıkamıyorsak hiç kimse bizim dilimize sahip çıkamaz." şeklinde konuştu.

DEP eski Milletvekili Leyla Zana da Kürt Dili'nin korunmasında Kürt kadınlarının büyük emek ve çaba sahibi olduğunu ifade etti. Zana, "Sizin yerinizde kim olsaydı şimdiye kadar çoktan dilini unutmuştu. Dilimizin korunmasında Kürt kadınların büyük bir emeği ve çabası vardır. Ben buradan Kürt annelerini kutluyor tebrik ediyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*