Diyarbakır'da itlaf çalışmaları başlatıldı

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Akçayır Köyü'nden alınan 3 tavuk numunesi, yapılan hızlı testte ''pozitif'' bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Tarım İlçe Müdürlüğünce sahada yapılan aktif sağlık taramalarında, Akçayır Köyü Yeşilalan Mezrasında şüpheli tavuk ölümlerine rastlandı.

Silvan Tarım İlçe Müdürlüğü ekiplerince dün alınan 3 adet tavuk numunesi, Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderildi. Numuneler, bugün öğle saatlerinde enstitüye ulaştı ve hızlı testte pozitif bulundu. Tedbir olarak Akçayır Köyü ve köye bağlı 5 mezranın 3 kilometrelik yarıçaplı alanda yer alması nedeniyle geçici karantina konularak, itlaf işlemlerine başlandı.

-BOĞAZKÖY'DEKİ GELİŞMELER...-

Bakanlığın açıklamasında, Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy köyünde köy tavuklarında görülen kuş gribi ile ilgili son gelişmelere de yer verildi.

Laboratuvar incelemeleri sonucunda hastalık virüsünün tipinin H5N1 olduğunun belirlendiği anımsatılan açıklamada, Boğazköy'de, 8-11 Şubat günleri arasında 1105, mihrak çevresindeki Rüzgarlı'da 126 ve Aydınlı'da 277 olmak üzere toplam 1508 muhtelif kanatlı hayvanın tazminatlı olarak itlaf edilerek, imha edildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, konuya ilişkin Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Avrupa Komisyonu ve komşu ülkelere bildirim yapıldı. Tüm valiliklere önlemleri hatırlatıcı talimat gönderildi. Bölgeye takviye koruyucu kıyafet ve ekipman gönderildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

''Son vakanın görüldüğü 31 Mart 2006 tarihinden beri sürdürülen köy tavukları ve yaban hayatında yapılan taramalar çerçevesinde 740 örnek laboratuvarlara intikal etmiş olup, tamamı negatif bulunmuştur.

Ayrıca, Batman iline komşu illerde yapılan aktif saha taramalarında başka mihrak tespit edilmemiştir.

Mihrak çerçevesindeki Aydınlı Köyü ve bu köye bağlı Mağaralı Mezrasındaki kanatlı hayvanlardan alınan swab örnekleri hızlı testte negatif bulunmuştur. Ayrıca her iki merkezden alınan kan serumları incelenmek üzere bugün Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderilmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious