Diyarbakır'da kadınlara özel yas evi açıldı

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'da kadına özel kıraathanenin ardından ilk kadın yas evi de açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hayırsever bir iş adamı İkrami Tantekin, tarafından yaptırılan yas evinde taziyesi olan aileler bayan misafirleri ağırlayabilecek.
Bağlar beldesi Hatboyu Caddesi'nde oluşturulan ilk kadın yas evi kadın hoca tarafından okunan mevlid-i şerifin ardından törenle açıldı.

Açılışta ayrıca misafirlere şeker dağıtıldı. Açılışta konuşan Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, taziye geleneği sayesinde üzüntünün paylaşıldığını hatırlattı.

Diyarbakır'da çok sayıda erkek taziye evinin bulunmasına rağmen kadınların için böyle bir mekanın bulunmadığını belirten Özsökmenler, "Taziyeye gelenlerin sayısı fazla olduğu için kadınlar taziyelerini evlerinde yaptığı için büyük sıkıntı yaşanıyordu. Bu kadar kalabalığı evinde ağırlanması zor oluyor. Bu ev sayesinde üzüntülü kadınlarımız daha fazla sıkıntı yaşamayacak" dedi.

Yas evini oluşturan iş adamı İkrami Tantekin ise bir süre önce ölen yakının taziyesi için geldiği Diyarbakır'da kadınların evlerinde taziyeyi kabul etmeleri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını gördüğünü söylerek, "Bunun üzerine kadın taziye evi yapmaya karar verdim. Umarım kadınların sıkıntısı azalır. Burası Diyarbakır'daki bütün kadınların hizmetindedir.'' diye konuştu.

Taziye evine gelen kadınlar ise evlerinin küçük olması nedeniyle taziyelerde büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek, hayırsever iş adamına teşekkür etti.

Diyarbakır'da sadece erkeklere hitap eden 28 yas evi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious