Diyarbakır'da kanlı saldırının emrini veren!

Diyarbakır'da kanlı saldırının emrini veren!.14283
  • Giriş : 07.01.2008 / 12:52:00

Saldırıyı, teröristbaşı Murat Karayılan’ın yeni kurduğu birime bağlı, özel eğitimli 3 teröristin yaptığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da askeri servis otobüsü ile öğrencileri hedef alan hain saldırının "kodları" çözülmeye başlandı. Emniyet İstihbarat Dairesi koordinesinde yürütülen soruşturmada bombalı eylemin Kuzey Irak'tan yurda sızan 3 kişilik sabotaj timince yapıldığı tespit edildi. MİT Bölge Başkanlığı'nın da dahil olduğu Diyarbakır merkezli soruşturma Batman, Mardin ve Şırnak'ı kapsayacak şekilde genişletildi.

MURAT KARAYILAN YAPTIRDI

5 kişinin ölümü ve 68 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemin, PKK'nın yeni oluşumu "Ekolojik Toplum Koordinasyonunca" gerçekleştirildiği saptandı. Bu yeni birimin, PKK'nın sözde Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'a bağlı olduğu bildirildi. 16. Zırhlı Tugay'da görevli sivil ve askeri personeli taşıyan servis otobüsüne yönelik eylem emrinin ise "Cemal" kod adlı Karayılan tarafından verildiği belirlendi.

İŞBİRLİKÇİLER ARANIYOR

3 bin 700 YTL'ye alınan 1994 model Lada marka aracın bagajına, yaklaşık 40 kiloluk RDX destekli A-4 plastik patlayıcı ile düzenlenen eylemi gerçekleştiren 3 teröristin, Kandil'deki kamplarda özel eğitim gördükleri ve şehirdeki "milislerden" lojistik destek aldıkları üzerinde duruluyor. Eylemi yapan teröristlere yardım ve yataklık eden işbirlikçilerin tespit edilmesine çalışılıyor.

BÜYÜK OPERASYON BAŞLATILDI

3 teröristin "ölü" ya da "sağ" yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyonlar başlatıldı. Kaçış yollarının tıkanması için Şırnak ve Hakkari'nin Irak sınırına komando ve Jandarma Özel Harekat timleri yerleştirildi. Bu arada gözaltına alınan 4 şüphelinin emniyetteki sorguları tamamlandı. Bomba yüklenen Lada marka arabayı PKK'lı teröriste satan Zülküf Kaya ile satışa aracılık ettikleri öne sürülen Behzat Mutlu, Seyihtan Karasu ve Mahmut Günay'ın eylemle ilgileri olmadığı tespit edildi...

FRANSA DİZE GELDİ, İŞBİRLİĞİNE HAZIR

Kırmızı Bülten'le aranan PKK'nın Avrupa'daki üst düzey sorumluları ile DHKP-C lideri Dursun Karataş gibi önemli teröristleri Türkiye'ye iade etmeye yanaşmayan Fransa "U" dönüşü yaptı. Fransa içişleri ve adalet bakanlıklarının, terörle mücadele konusunda yaşanan sorunların giderilmesi için Türkiye ile görüşme yapmayı talep ettiği, hatta 2 emniyet müdürü ile 2 hakimden oluşan 4 kişilik Fransız heyetin, Aralık ayının ilk haftasında Ankara'ya gelerek önemli temaslarda bulunduğu ortaya çıktı. Fransız heyetinin Ankara'ya yaptığı sürpriz ziyaret gizli tutuldu. Fransız hakimler ile Adalet Bakanlığı'nda, polis müdürleriyle de Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nda "iade zirvesi" yapıldı. Zirve sonunda Fransızlar, kırmızı bülten ya da difüzyon ile aranan teröristlerin yakalanıp Türkiye'ye iade edileceği sözünü verdiler. Fransa, PKK'nın Avrupa ve finans sorumlusu Rıza Altun ve örgütün ikinci kasası Nedim Seven ile kadın yapılanmasından sorumlu Canan Kurtyılmaz'ı serbest bırakmıştı. Fransa'dan gelecek "ilk paketin" Nedim Seven dışında daha önemli bir terörist olabileceği ifade ediliyor. Türk yetkililerin Fransa'da faaliyet yürüten PKK ve DHKP-C'li üst düzey sorumlular hakkında Fransız meslektaşlarına, "nokta adres" içeren dosyalar verdikleri belirtiliyor...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious