Diyarbakır'da Kerkük konferansı

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu, Diyarbakır’da 4 Mart 2007 tarihinde Kerkük Konferansı düzenleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Biz Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu olarak, Türkiye’nin Kürtlere ve Federe Kürdistana karşı olan düşmanca siyasetinden dolayı vicdanen rahat değiliz. Biz hiçbir şekilde bu saldırılar karşısında sesiz kalmayacağız” denildi.

Diyarbakır’da Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu tarafından düzenlenecek Kerkük Konferansı’nda, Diyarbakır Barosu Başkanı M. Sezgin Tanrıkulu, kapatılan Kürt-Der Başkanı İbrahim Güçlü, siyasetçi Fuat Önen, Bayram Bozyel ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri bildiri sunacak. Konferansın davetiyesinde, Kerkük’ün bir Kürdistan kenti olduğu, bu gerçeğin, coğrafi, kültürel, siyasi ve halk yapısı açısından da dün ve bugün de değişmediği öne sürülerek şöyle denildi:

“Irak Devleti Federal Anayasası'nın 140’ncı maddesinde Kerkük'te, 2007 yılının sonunda referandumun yapılması kabul edilmiştir. Kerkük bu referandumla, Kürdistan'ın yönetimine mi, yoksa merkezi Irak yönetimine mi bağlanacağına dair statüsü hakkında karar verecek. Ama referanduma yaklaşıldıkça, Türkiye bu referandum sürecini sabote etmeye çalışıyor. Biz Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu olarak, Türkiye'nin Kürtlere ve Federe Kürdistana karşı olan düşmanca siyasetinden dolayı vicdanen rahat değiliz. Biz hiçbir şekilde bu saldırılar karşısında sesiz kalmayacağız. Bu saldırılar karşısında güçlü durabilmek ve medeni bir ulus olarak karşı durabilmek için, bizim bir dayanışmaya ve ortak kararlara ihtiyacımız var. Bu amaçla Kerkük Konferansı'nı yapıyoruz.”

Konferansı yönetecek olan Avukat Sabahattin Korkmaz, konferansa siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini davet ettiklerini belirterek, konferansın yapılması için şu anda bir sıkıntı olmadığını ve konferansın 4 Mart’ta Demirok Tesisleri'nde gerçekleştirileceğini söyledi. Avukat Korkmaz, konferans sonrası bir sonuç bildirgesi yayımlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious