Diyarbakır'da kurtarma çalışmaları sürüyor

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da patlamada oluşan enkazda 15 kişi yaralanırken, 3 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Resmi olmayan son bilgilere göre, patlama nedeniyle 15 kişi yaralanırken, 3 kişi hayatını kaybetti. Diyarbakır'da askeri lojmanda kalorifer kazanının patlaması sonucu meydana gelen göçüğün ardından, enkaz altından çıkartılanların sayısı resmi 8 olarak açıklanmasına rağmen, resmi olmayan bilgilere göre 15 enkazdan çıkarıldığı belirtildi. Yine resmi olarak doğrulanmayan bilgiye göre 3 enkazın altından kişinin cesedi çıkarıldı.

Kurtoğlu Lojmanları'ndaki 5 katlı Şahinkaya Apartmanı'nın enkazının altından 9 kişinin daha olduğu belirtildi.

Patlamanın meydana geldiği bölgede, enkaz altındakilerin seslerinin duyulmasını engelleyeceği endişesiyle gürültü yapılmasına izin verilmezken, enkazın altında özel cihazlarla ses tespiti yapılıyor.

Arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları sürerken, Ankara'dan gelen Genelkurmay Doğal Afet Kurtarma Taburu'ndan ekipler de saat 12.00'dan sonra arama kurtarma çalışmalara katıldı.

Patlayan kalorifer kazanının daha önce de sık sık arıza verdiği öğrenildi. Şahinkaya Apartmanı'nın kalorifer kazanının dün yine arıza verdiği ve kalorifer dairesinin dün akşam saatlerinde kapıcı Mustafa B. tarafından bakımı yapıldığı belirtildi.

Uzun yıllardan bu yana Şahinkaya Apartmanı'nda kapıcı olan Mustafa B.'nin bina sakinlerine arızayı giderdiğini söylediği öğrenilen bilgiler arasında. Bu arada Mustafa B.'nin dün kalorifer kazanını onarıma aldığı öğrenen Emniyet Müdürlüğü güvenlik ekipleri, Baran'ın ifadesine başvurmak üzere gözaltına aldı. Mustafa B.'nin hala Emniyet Müdürlüğü'nde tutulduğu kaydedildi.

Patlamayla birlikte yarısı çöken 5 kat, 10 daireden oluşan Şahinkaya Apartmanı'nda yaklaşık 40 askeri personel ve ailesinin yaşadığı öğrenildi.

Kurmay Albay Cenk Kayaoğlu'nun, Diyarbakır Büyükşehir Belediye İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından ailesiyle birlikte merdiven altından kurtarıldığı iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious